PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Růstové bolesti

Děti je zažívají v době "růstových výšvihů" v podobě nepříjemných pálivých pocitů zejména v lýtkách a holenních kostech. Kde mají tyto bolesti svůj původ a jak můžeme dětem pomoci je překonat? Odpovídá dětská lékařka Helena Holá, která má ordinaci na poliklinice v Praze 9 na Proseku:

Čím jsou růstové bolesti způsobeny?

U každého dítěte probíhá v období mezi zhruba třetím rokem do počátkem puberty několik růstových urychlení a zpomalení a v době urychlení se mohou objevit tzv. růstové bolesti. Jde ale o velmi obsáhlé a složité téma, takže hned na úvod je důležité říci, že o růstových bolestech je vždy možno hovořit teprve po vyloučení jiných patologických stavů. Proto bych také tento termín nikdy neužila pro stanovení první diagnózy. O růstových bolestech můžeme hovořit až tehdy, když víme, že opravdu nemají jinou než růstovou příčinu. Obecně platí, že kost vlastně nebolí, bolest vzniká v důsledku napětí okolních měkkých tkání, kde jsou nervová zakončení.

Proč je tak často zažívají právě děti předškolního věku? Jde o nejprudší růstové období?

Nejmenší děti o nich spíš více mluví. Růstové tempo je největší do druhého roku věku, po té mírně klesá. Ve třetím roce života dítě vyroste průměrně o 7,5 cm za rok, v následujících letech o 5 cm za rok až do počátku puberty. Za typická kritéria růstových bolestí označujeme věk mezi čtvrtým až desátým rokem života, mimokloubní bolest a častější bolest dolních končetin zvláště po předchozí námaze.

Proč růstové bolesti přicházejí hlavně v noci?

Růstové bolesti se opravdu objevují především ve večerních a nočních hodinách. Dítě je nejvíce vnímá v době, kdy je v klidu.

Bývají růstové bolesti doprovázeny dalšími obtížemi?

Růstové bolesti nejsou spojeny s jinými příznaky. Pokud se dostaví např. horečka či třes, dítě určitě musí k lékaři. Návštěvu lékaře bych doporučila také vždy, když se objeví otok, zarudnutí, deformita v oblasti končetin či potíže s chůzí. Jak už jsem řekla, vždy je nutné vyloučit jiná onemocnění, úrazy, infekce, tzv.aseptické (neinfekční) kostní záněty, ortopedické vady, metabolická onemocnění či nemoci svalů a kloubů, hematologická onemocnění a také nádory.

Jak mohou růstové bolesti dítěti pomoci zvládnout rodiče?

Růstové bolesti dobře reagují na teplo, masáže a slabá analgetika. Obvykle stačí, když si k dítěti chvilku sedneme, uklidňujeme ho a hladíme.

Dá se říci, které děti jsou růstovými bolestmi obzvlášť ohroženy? Je pravda, že více jimi trpí děti živější nebo neurotické?

Souvislost s neklidem nebyla přímo prokázána, ale citlivější děti mohou subjektivně hůře snášet bolest. Růstové bolesti jinak pozorujeme hlavně u dětí s větší fyzickou námahou, tedy u dětí sportujících, nebo právě u dětí s nižším prahem pro vnímání bolesti.

Vyšlo v časopise Miminko 2/2009

Zpět na Z ordinace pediatra

 

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Spolupráce s Českým rozhlasem

Časopis Děti a my

AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt