PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Migréna trápí i malé děti

Pojem migréna označuje opakované záchvaty silné bolesti hlavy. Toto onemocnění se nevyhýbá ani našim nejmenším. Na otázky, které s migrénou souvisejí, odpovídá MUDr. Vlasta Holcová, dětská lékařka z Frýdlantu v Čechách:

Z jakých příčin migréna vzniká?

Migrénu charakterizují záchvatovité bolesti hlavy, které mohou být doprovázeny dalšími nepříjemnými průvodními projevy. Mezi ně patří intenzivní pocit nevolnosti i zvracení, světloplachost, přecitlivělost na hluk. U malých dětí může být projevem migrény i křečovitá bolest břicha spojená s nechutenstvím, připomínající náhlou příhodu břišní. Moderní medicína dosud nezná všechny příčiny migrény. Mezi nejznámější, označované jako spouštěče, patří zejména stres, hormonální změny (nalézáme souvislost mezi migrénou a menstruací u dospívajících děvčat), změny atmosférického tlaku, narušení spánkové režimu, velká fyzická námaha a nepravidelnost ve stravování.

U nejmenších dětí jsou bolesti obtížně diagnostikovatelné. Podle jakých příznaků rodiče mohou poznat, že jejich dítě zřejmě trpí právě migrénou?

Migréna u kojenců je velmi vzácná, u batolat a dětí předškolního věku se ale již vyskytuje. V tomto vývojovém období jsou na ni náchylnější chlapci, v období dospívání je migréna častější u dívek. Charakteristické jsou bolesti hlavy střední až vysoké intenzity, které dítě paralyzují v jeho běžné činnosti, takže je mrzuté, plačtivé, přecitlivělé, odmítá jídlo. Zvláště u menších dětí se úleva dostaví po poměrně masivním zvracení nebo když se dítěti podaří usnout.

Se staršími dětmi (obvykle po pátých narozeninách) lze již nepoměrně lépe spolupracovat. Jak dítě přimět k tomu, aby nemoc "přijalo" a spolupracovalo na léčbě?

Je dobré dítěti vysvětlit, co všechno může migrénu vyvolat. Když bude dodržovat určitá opatření a omezení, může tím vzniku tohoto velmi nepříjemného onemocnění předcházet.

Může záchvat migrény vyvolat způsob stravování? Které potraviny nejsou při sklonu k migréně vhodné?

Migrénu může vyvolat už jen nepravidelné stravování, zvláště opomíjení snídaně, tak časté mezi dospívajícími dětmi. Mezi potravinové spouštěče patří čokoláda a kakao, citrusové plody, potraviny s obsahem glutamátu, sířené sušené ovoce, červené víno, zrající sýry, ořechy, rajčata.

Jak dlouho záchvat migrény obvykle trvá?

U malých dětí se délka záchvatu obvykle počítá na hodiny, na rozdíl od dospělých, u nichž může trvat až tři dny.

Jak lze dítěti pomoci? Kdy stačí léčba v domácím prostředí a kdy je třeba vyhledat lékaře?

Velmi důležité je dítě uložit do tmavé místnosti izolované od hluku a ulevit mu studeným obkladem na čelo. Můžeme v patřičných dávkách podat běžně dostupná analgetika typu paracetamolu nebo ibuprofenu. Tento postup stačí u mírnějšího průběhu záchvatu. U silnějších nasazujeme antimigrenózní léky. Pokud má dítě záchvaty často nebo dlouhotrvající, je třeba navštívit specialistu neurologa, který je odborně vyšetří a zajistí odpovídající léčbu.

Existují osvědčené alternativní metody léčby? Bylinky, akupresura apod.?

Některé bylinky, např. máta peprná nebo zázvor, mohou pomoci zmírnit pocity nevolnosti. Při předcházení vzniku migrény může pomoci aromaterapie, např. masáže spánků levandulovým olejem, homeopatika z rukou zkušeného homeopata. Své místo má rozhodně i psychoterapie, zvláště u úzkostných a stresovaných jedinců.

Je pravda, že migrénou jsou více ohroženy děti nadané a ctižádostivé, a zároveň nervově labilní, nebo děti, v jejichž rodinách právě probíhá nějaká krize?

Nebyla prokázána souvislost mezi úrovní intelektu a výskytem migrény. Migrenici se ale opravdu častěji objevují mezi úzkostnými dětmi. Typický je záchvat migrény po právě prodělaném konfliktu s rodiči či kamarády nebo po jiné stresové situaci.

Pro děti s migrénou je mimořádně důležité umění odpočinku a relaxace. Jakým způsobem k němu děti nejlépe vést?

Důležité je vyloučení rizikových faktorů, o nichž jsme mluvily, a zdravý životní styl s pravidelnou stravou, spánkem a dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu. Výrazně pomáhá omezení přílišného sledování TV a počítačových her.

Nakolik se jedná o dědičné onemocnění?

Předpokládá se určitý vliv dědičnosti. Pokud trpí migrénami některý z rodičů nebo blízkých příbuzných, lze očekávat, že alespoň jeden záchvat migrény v životě může prodělat i jejich dítě.

Vyšlo v časopise MIMINKO 9/2008

Zpět na Z ordinace pediatra

 

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Spolupráce s Českým rozhlasem

Časopis Děti a my

AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt