PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Zvýšená teplota a horečka u dětí

O horečce mluvíme, když teplota organismu přesáhne 38 °C. Mohlo by se zdát, že jde o problém zimního období. Jenže horečka, zvláště u dětí, snadno přichází i v létě - s přehřátím, vyčerpáním z cestování, s požitím problematických potravin, s letními virózami. V obecném povědomí se teplotní vychýlení od normálu vnímá jako nemoc a zvláště u dětí mívají rodiče tendenci horečku co nejdříve snížit pomocí běžných léků. To ale není na místě. Horečka sama bývá nejlepším lékařem. Na otázky odpovídá dětská lékařka Zuzana Vančuříková, která působí na pražské Homeopatické klinice a také v Centru tradiční čínské medicíny.


Proč nedoporučujete běžnou horečku okamžitě srážet léky?

Horečka sama není nemocí, je vždy příznakem jiného onemocnění a svědčí o tom, že tělo se s tímto onemocněním pustilo do boje. Horečka je normální reakcí zdravého imunitního systému, který se chce co nejdříve vypořádat s nějakou formou oslabení, napadení virem apod. Spalující horkost pomáhá odstranit z těla, co tam nepatří.

Je v tomto smyslu rozdíl mezi dětmi a dospělými?

Děti na možná ohrožení reagují daleko citlivěji. Teplota jim vyskočí velmi zprudka a stejně tak může zase odeznít. U dospělých se naopak můžeme setkat s tím, že jejich tělo už horečku jako obranu není schopno použít, protože imunitní systém je narušen. Vždy je třeba sledovat, jaké další příznaky nemoci dítě má - může ho bolet hlava nebo bříško, může se cítit malátné apod. Dokud situaci přesto zvládá a dělá mu dobře klid na lůžku a dostatek tekutin, není třeba podávat léky na snížení teploty ani spěchat k lékaři.

Kde je hranice, za kterou je třeba s horečkou aktivně bojovat?

Za přelomový považujeme v tomto smyslu třetí den, tak dlouho trvají běžné virózy. Dítě ale pečlivě sledujeme. Pokud se chová neobvykle, má velké bolesti, zvrací apod., vyhledáme lékaře pochopitelně dříve. To stejné platí také u miminek - čím menší dítě je, tím je třeba být obezřetnější. Obecně platí, že u miminek je alarmující teplota vyšší než 38 °C a u starších dětí nad 39 °C.

Čím můžeme dítěti při horečce udělat dobře?

Samozřejmě tím, že jsme s ním, že jsme mu nablízku. Nesmírně důležitý je spánek. Zpříjemnit situaci může chladivý obklad. Nabízejí se osvědčené recepty našich babiček - např. obklady z tvarohu… U dětí od tří let je možno použít potravinové doplňky na zvýšení imunity např. s echinaceou nebo hlívou ústřičnou. Pokud je dítě nastydlé, užíváme rovněž přírodních prostředků - bylinných čajů, sirupů, kapek do nosu. Pomoci mohou také homeopatika.

Kdy máme sáhnout po antipyretikách, tj. lécích na snížení horečky?

Pokud máme pocit, že horečka dítě už příliš vyčerpává. Můžeme podat např. paralenový čípek nebo sirup s ibuprofenem. Ibuprofen má navíc i protizánětlivé působení. Nevhodné jsou léky s kyselinu acetylosalicylovou (Aspirin, Acylpyrin) z důvodu nebezpečí jaterního selhání (tzv. Reyův syndrom).

Jakým způsobem je vhodné u miminek a malých dětí teplotu měřit?

Z praxe za nejosvědčenější považuji tradiční rtuťové teploměry, u malých dětí nejlépe tzv. rychloběžky. S digitálními nemám nejlepší zkušenost, neměří tak přesně. Teplotu měříme v zadečku nebo v podpaží. Rektální měření je přesnější a používá se hlavně u kojenců. Ukazuje asi o 0,5 °C více než měření v podpaží. Pozor - rtuťové teploměry nikdy nevkládáme do úst!

Jak vnímáte při vysokých horečkách problém s nasazováním antibiotik?

To není snadná otázka, odlišit virové a bakteriální onemocnění není jednoduché. Výtěry z krku nejsou rutinním vyšetřením. Velkým pomocníkem je ale tzv. CRP-vyšetření, při kterém z krve zjišťujeme tzv. c-reaktivní protein, jehož stav u viróz není výraznější, signifikantní zvýšení svědčí nejspíše pro bakteriální nákazu. V případě nejistoty bych s podáním antibiotik rozhodně doporučila vyčkat aspoň do zmíněného třetího dne, vedlejší účinky antibiotik jsou rozsáhlé a podávat by se měla opravdu jen v odůvodněných případech.

Vyšlo v časopise Miminko 6/2009

Zpět na Z ordinace pediatra

 

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Spolupráce s Českým rozhlasem

Časopis Děti a my

AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt