PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Příroda léčí - také v šestinedělí

V těhotenství a při porodu odvedlo ženské tělo, a stejně tak i ženská duše, obrovský výkon. Také proto je šestinedělí důležitým obdobím určeným pro odpočinek a regeneraci. Jemná pomoc homeopatie, bylinek a aromateapie ženám napomáhá obnovit síly a vrátit se do normálu.

Předem zdůrazněme, že nejdůležitějším léčebným prostředkem v období šestinedělí je klid, šetrný režim a odpočinek. Není radno to podceňovat. "Pokud si žena po porodu po dobu šesti až osmi týdnů dopřeje mírnější režim, rychleji a dokonaleji se zotaví, a to s pomocí svých vlastních zdrojů," tvrdí známá německá porodní asistentka a léčitelka Ingeborg Stadelmann, známá v České republice díky své knížce "Zdravé těhotenství, přirozený porod". Nedávno ji už ve 3. opraveném vydání pro tisk připravilo nakladatelství One Woman Press. Ingeborg Stadelmann doporučuje následující tipy pro rychlé poporodní hojení a ošetření typických potíží v šestinedělí:

POPORODNÍ PORANĚNÍ

Natržení hráze, epiziotomie, hemoroidy, někdy i jizva po císařském řezu - po porodu si nejedna žena připadá tak trochu jako po těžké bitvě, která zanechala šrámy na těle i duši. Poporodní krvácení se sice rychle zastaví a hormon oxytocin zajišťuje, že se cévy brzy stáhnou a poporodní poranění také uvnitř dělohy po odchodu placenty se automaticky zhojí. Některými přírodními prostředky lze ovšem rychlé regeneraci ještě napomoci.

Co pomáhá? Ingeborg Stadelmann doporučuje:

  • Vybrané éterické oleje podporují hojení, působí protizánětlivě, uvolňují tělo i mysl a nádherně voní. Příklad užití: Jednu čajovou lžičku 100 % čistého přírodního levandulového oleje nebo jednu čajovou lžičku směsi pro poporodní sedací koupel z heřmánku, levandule, růže, růžového gerania a řebříčku na jeden litr studené vody. Tento nálev používáme k oplachování po použití toalety, popř. jednou denně na deset minut v podobě sedací koupele v čisté vaně!
  • Speciální ženskou bylinkou, zázračně působící i v šestinedělí, je kontryhel. Podporuje hojení svým stahujícím, očistným a protikrvácivým působením. Použití: Připravíme si nálev z kontryhelu a v poměru 1:1 jej smícháme s nálevem ze sušené levandule (hlavně kvůli vůni). Možno popíjet jako čaj i použít jako sedací koupel.
  • Proti obvyklým vnitřním zraněním a na mírnění následků tělesného přetížení pomáhá homeopatická léčba - Arnika Globuli v potenci C30 jednou denně po dobu prvních tří týdnů po porodu, případně dvakrát denně potenci C6, resp. D12.
  • Mast z vilínu viržinského působí protikrvácivě, mírní zánět a stahuje. Proto je vhodná na ošetření hemeroidů.

POPORODNÍ BOLESTI

Prvorodičky s nimi ještě takový problém nemají a cítí je nanejvýš jako menstruační bolesti. Po každém dalším dítěti ale zavinování dělohy působí větší a větší obtíže. Je tomu tak opět kvůli hormonu oxytocinu - díky jeho působení se děloha zavinuje do původní polohy a její stahování, ne nepodobné kontrakcím, tlačí na jizvu po odloučené placentě a pomáhá tím ukončit poporodní krvácení. Tyto bolesti počínají v prvních hodinách po porodu a vracejí se s různou intenzitou po dobu až několika dnů nebo i týdnů. A to zejména při kojení - sání dítěte podporuje vyplavování oxytocinu a automaticky urychluje zavinování dělohy.

Co pomáhá? Ingeborg Stadelmann doporučuje:

  • Cítíte-li poporodní bolesti, snažte se pohodlně posadit a uvolněte se. Oblast břicha si udržujte v teple.
  • Uvařte si heřmánkový čaj, namočte do něj bavlněnou plenu a příjemně teplou si ji položte na břicho, ideálně před kojením.
  • Cítíte-li silné bolesti především večer okolo 21. hodiny, užívejte jednou denně homeopatikum C30 Chamomilla Globuli.
  • Vícerodičky se silnými poporodními bolestmi mohou v případě potřeby užít Secale v potenci C6 nebo D12.

OČISTKY

Jedná se o typický poporodní výtok - první dny po porodu je výrazně červený s převažující složkou krve. Poté krve ubývá, a přibývá tkáňového sekretu, takže barva je spíše nahnědlá. Koncem druhého týdne očistky žloutnou a po dalším týdnu bývají už jen bělavé a mají spíše charakter hlenu. Zhruba po šesti týdnech ustávají. Pozor! Očistky by neměly být cítit - zapáchající očistky mohou poukazovat na infekci, a v tom případě urychleně vyhledejte odbornou konzultaci.

Co pomáhá? Ingeborg Stadelmann doporučuje:

  • Ženy s nenápadnými a nebolestivými očistky nepotřebují speciální podporu. Jen je třeba v každém případě často měnit vložky. Dobrý pocit je možno podpořit oplachováním rodidel a sedacími koupelemi - viz výše v odstavci o poporodních poraněních.
  • Příliš slabý očistkový výtok by mohl svědčit o nedostatečném zavinování dělohy. V takovém případě je vhodné kontaktovat porodní asistentku nebo lékaře. Teplá sedací koupel v čisté vodě s přídavkem vhodného oleje nebo směsi - viz výše v odstavci o poporodních poraněních - může očistky šetrně podpořit. Vhodná je poloha na břichu, která na dělohu jemně tlačí, samozřejmě za předpokladu, že vás při tom nebolí nalité prsy.
  • Opačným problémem mohou být příliš silné očistky. Upravit je může čaj z kontryhele, kokošky pastuší tobolky a meduňky.

POCITY SLABOSTI A VYČERPÁNÍ

Nepodceňujte význam odpočinku včetně poledního spánku. Žena v šestinedělí by si odpočinek měla dopřávat pravidelně, přinejmenším v čase kojení, a to i tehdy, když má pocit, že unavená vlastně není nebo že regenerace rychle probíhá. Velmi důležitá je vyvážená zdravá strava. Podcenění klidu a odpočinku v prvních týdnech po porodu mívá za následek dlouhodobou vleklou únavu, která způsobí, že se žena necítí ve své kůži třeba ještě rok po porodu. Šestinedělkám proto rozhodně náleží odpočívat a když to jde, přijmout i pomoc v domácnosti.

Co pomáhá? Ingeborg Stadelmann doporučuje:

  • Poraďte se se svou porodní asistentkou o vhodných doplňcích potravy - potřebujete zejména dostatek vápníku, hořčíku, železa a zinku.
  • Dbejte na zdravu a vydatnou stravu stejně jako na příjem tekutin. Vyhýbejte se dráždivým potravinám a potravinám, které neposkytují nic než "prázdné" kalorie.

BOLAVÉ BRADAVKY A ZÁNĚT PRSU (MASTITIDA)

Kojení je ta nejpřirozenější věc na světě. Naprostá většina žen může kojit. Což ovšem neznamená, že to jde hned a snadno. Počátky kojení vyžadují velkou odhodlanost, trpělivost, čas a klid. Nesmírně důležité je uvolnění a absence stresu. A také pravidelnost, resp. kojení dle "poptávky" miminka. Zadržování mléka může vést k množení choroboplodných zárodků a až k zánětu prsu, k němuž může přispět i nevhodná technika kojení nebo nedostatečná hygiena. Pokud byste dostala horečku nebo pociťovala příznaky chřipky, pro jistotu vyhledejte lékaře!

Co pomáhá? Ingeborg Stadelmann doporučuje:

  • Po kojení prsy neosušujte, ale ponechte na bradavkách kapku mléka a nechte ji zaschnout. Působí to protizánětlivě.
  • I když máte přiměřenou tvorbu mléka, takže vám přebytky samovolně neunikají, noste vložky pro kojící matky. Zabráníte tak velkým výkyvům teploty i nešetrnému tření bradavek o látku nebo o švy prádla. Vložky si pravidelně měňte!
  • Noste vhodnou podprsenku, ideálně z přírodních materiálů a beze švů.
  • Možná nevíte, že prsní dvorec sestává z obdobných buněk jako rty. Tedy prsy udržujeme ve zdraví podobnými prostředky - dostatečně mastnými krémy, mastmi či balzámy, ovšem bez parafínu, chemikálií a "lepivých" substancí. Výborné je tzv. bambucké máslo, známé též pod názvy shea butter nebo karité.
  • Ideální produkce svého mléka docílíte pravidelným přikládáním miminka, střídáním prsů při kojení a pokud možno jejich vyprázdněním. Máte-li pocit zadržování mléka a "uzlíků" v prsech, poraďte se s porodní asistentkou nebo laktační poradkyní.
  • Nepříjemným pocitům pomáhají zabránit vhodné obklady, např. z tvarohu nebo zelných listů.

NÁVALY HORKA A POTU

Objevují se v šestinedělí vcelku běžně, a to i u žen, které se jinak cítí velmi dobře. Tyto návaly sdělují, že se v těle dějí převratné procesy a dochází opět k hormonálnímu nastavení na běžný, netěhotenský stav. Nadměrné pocení souvisí s odstraňováním vody, která se v těle nashromáždila během těhotenství. Tělo jí může během šestinedělí vyplavovat až litr denně!

Co pomáhá? Ingeborg Stadelmann doporučuje:

  • Vlastní pocení se nesnažte zastavovat, je potřebné a souvisí s produkcí mléka - zejména s tvorbou hormonu prolaktinu. O to více dbejte na své bezpečí, a zejména na to, abyste neprochladla.
  • Mějte po ruce ručník a včas se při pocení otírejte - např. vzadu na šíji nebo na zádech.
  • Pravidelně si měňte oblečení, a to zejména v noci.
  • Noste ošacení z přírodních materiálů, které dobře saje pot.

NÁVRAT DO NORMÁLU

Děloha, pánevní dno, tkáně, vazivo, svalstvo břicha - a vlastně celé ženské tělo dostalo těhotenstvím a porodem "zabrat". Je sice obdařeno obdivuhodnými sebezáchovnými a regeneračními schopnostmi, přesto je vhodné mu ještě trochu napomoci. Např. vhodným cvičením, resp. tzv. šestinedělní gymnastikou, masážemi, regeneračními kůrami.

Co pomáhá? Ingeborg Stadelmann doporučuje:

  • Zjistěte si ve své zdravotní pojišťovně, zda nepodporuje nějaké programy pro zdravé šestinedělí.
  • Poraďte se se svou porodní asistentkou o vhodných cvicích právě pro vás a najděte si čas s nimi ku konci šestinedělí pozvolna začít.
  • Vyzkoušet můžete také jemnou břišní masáž, která podpoří i činnost vašich střev - ta bývají po porodu "lenivá": Jemnými opatrnými krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček masírujte své bříško nebo o to požádejte svého partnera. Nesmí to v žádném případě bolet! Využijte k tomu určených speciálních olejů v biokvalitě, např. slunečnicového, měsíčkového nebo z pšeničných klíčků. S vhodnou směsí právě pro vás vám může poradit aromaterapeut (viz dále minirozhovor s aromaterapeutkou Marií Noe).

ROZHOVOR

Aromaterpaie nabízí skvělé osvěžení i terapii tělu a duši

Rozhovor s aromaterapeutkou Marií Noe, která je zároveň nakladatelkou. V jejím nakladatelství One Woman Press vyšla i kniha Ingeborg Stadelmann "Zdravé těhotenství, přirozený porod":

Zatímco v zahraničí patří aromaterapie k běžným léčebným a relaxačním metodám, v ČR si ke svým spotřebitelům teprve hledá cestu. Existují i u nás možnosti, jak a kde si např. nechat namíchat osobní aromaterapeutickou směs?

Je potřeba si najít ve svém okolí vyškoleného aromaterapeuta, resp. aromaterapeutku - v této oblasti působí hlavně ženy. Chcete-li mít jistotu, že dotyčná osoba je dostatečně kvalifikovaná, hledejte ji přes webové stránky Asociace českých aromaterapeutů na adrese www.aromaterapie.cz.

Jak žena pozná, který esenciální olej jí, popř. jejímu miminku, udělá dobře?

Chce-li se žena sama začít aromaterapii věnovat, měla by si nejdříve koupit vhodnou odbornou literaturu a pak navštívit víkendový kurz pro začátečníky. Chce-li esenciální oleje používat, ale neláká ji tento obor studovat, měla by si ve svém okolí najít vyškolenou aromaterapeutku, která jí poradí s konkrétními potížemi. Musíme dále rozlišit, zda chceme ovlivnit svoji psychiku nebo tělesnou schránku. Pro psychiku je důležité, aby ženě olej voněl, byl příjemný. Pokud chce řešit zdravotní potíže, je nutné mít už určité povědomí o tom, jak který olej působí a jak jej správně aplikovat. Pozor, ne všechny éterické oleje jsou vhodné pro těhotnou či kojící ženu. Stejně tak je nutné mít na paměti, že pro novorozence jsou všechny vůně velmi intenzivní a že čich je pro ně v tomto raném věku rozhodující pro komunikaci s okolím. Novorozenec potřebuje rozeznat svou matku podle její přirozené vůně a ne podle jejího parfému. Nezatěžujte miminko velkým množstvím vůní, ani když jsou přírodní, pokud to není nezbytně nutné. Zejména se ale vyhněte vůním syntetickým - parfémům, avivážím, osvěžovačům vzduchu apod.

Kde se dají koupit kvalitní oleje, ať už masážní nebo do aromalamp? Jaký je mezi nimi rozdíl?

Nejjednodušší a nejdostupnější je v dnešní době nákup přes internet. Díky němu i lidé, kteří žijí v malých městech a vesnicích mají šanci získat to nejlepší, co je na našem i zahraničním trhu dostupné. Na internetu je mnoho e-shopů zaměřených na přírodní a bio produkty, včetně aromakosmetiky a éterických olejů. Stačí si vybrat. Éterické oleje se samozřejmě dají koupit i v kamenných obchodech, obvykle tam, kde se prodává přírodní kosmetika, v některých drogériích, v obchůdcích se zdravou výživou apod. Kvalitní éterický olej se používá na masáž i do aromalampy. Otázkou ovšem je, jak ho poznat. Ten správný éterický olej je 100 % přírodní a čistý, není ředěný nebo jinak upravovaný. Na lahvičce by měly být tyto informace: běžný název v českém jazyce, latinský název rostliny, z které se olej získává, země původu zpracované rostliny, informace o tom, zda jde o 100 % přírodní produkt, případně označení BIO, datum expirace; některé firmy také uvádějí způsob pěstování - ekologické zemědělství, z volné přírody, apod. Na masáž ani do aromalampy se nehodí syntetické vůně. Někteří lidé si myslí, že do aromalampy je to jedno, což ovšem není pravda, neboť vonné výpary vdechují a dostávají se jim tak do těla. Osobně jsem proti tomu, aby člověk doma, v kanceláři nebo v autě odpařoval syntetické vůně. Navíc terapeutické účinky mají jen přírodní esence. Umělé napodobeniny možná pěkně voní, ale neobsahují stejnou škálu komponentů jako přírodní esence, které díky svému složení dokážou člověka "naladit".

Co by aromaterapeutka Marie Noe nabídla konkrétně ženám v šestinedělí?

Řešení konkrétních tělesných potíží výstižně nabídla Inge Stadelmann v článku. Tak možná ještě zmíním něco na podporu psychiky - růži. Růže je úžasná esence. Patří mezi hlavní tzv. ženské oleje, ale také otevírá srdce a je vhodná proti depresím, úzkosti a strachu. Myslím, že pro šestinedělí je to velmi vhodná esence. Ženám bych doporučila nechat si namíchat nebo koupit růžový olej v jojobě a používat ho jako parfém nebo tělový olej. Také čistý růžový hydrolát neboli květová voda dobře poslouží k osvěžení.

Kde se lze dozvědět více?

Pro zájemce o aromaterapii v těhotenství bych doporučila titul Vůně života od lékařky a aromaterapeutky Vivian Lunny. Kromě konkrétních receptů pro jednotlivé trimestry, k porodu a pro šestinedělí, obsahuje všechny informace potřebné pro zasvěcení do práce s éterickými oleji a podrobný popis 31 esencí vhodných pro období těhotenství a porodu. Součástí je i návod na těhotenskou a dětskou masáž. Dalším vhodným titulem pro milovníky aromaterapie je Voňavá lékárna od slavné britské aromaterapeutky Valerie Worwood. Bývá nazývána "biblí aromaterapie". Seznámí vás s tím, jak využít éterické oleje při nejrůznějších potížích v rozličných životních situacích a obdobích; jednotlivé kapitoly se věnují např. domácí lékárničce, cestování, kosmetickému ošetření, výrobě parfémů, úrazům při sportu, dětem, seniorům, ženám, mužům, vaření i zahradničení. A to vše ve spojitosti s využitím éterických olejů.

Vyšlo v časopise Rodiče 6/201

Zpět na překlady

 

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Spolupráce s Českým rozhlasem

Časopis Děti a my

AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt