S klíšťaty nejsou žerty
S teplým počasím přibývá pobytu v přírodě, ta ale kromě krás skrývá i nebezpečí. K nejzáludnějším patří riziko onemocnění přenášených klíšťaty. Jak se proti klíšťatům bránit a co dělat, pokud k napadení již dojde? Odpovídá MUDr. Ulrika Barčáková, dětská lékařka z Dětské polikliniky při pražské FN Motol:
Chytají se klíšťata už na nejmenší děti?
U miminek je riziko nákazy vzhledem ke způsobu jejich aktivit minimální. Klíšťata se vyskytují zhruba do výšky 60 centimetrů od země, do kočárku ze stromů neskákají. Pozor ale na hry, přebalování či jiné aktivity v trávě. Samozřejmě nic nezkazíme, když i miminko po každé procházce pečlivě prohlídneme.
Souvisí riziko klíšťových infekčních onemocnění nějak s věkem?
Skutečnost, zda daný člověk po napadení klíštětem onemocní, či nikoliv, není dána věkem jedince. U dospělých osob mívá ale onemocnění silnější průběh a daleko častěji končí vážnými komplikacemi a trvalými následky. Pokud rodina uvažuje o očkování, doporučuji, aby ho absolvovali malí i velcí. Riziko nákazy obecně stoupá podle způsobu našeho chování a aktivit. V případě, že plánujeme poslat dítě na školu v přírodě či tábor, navíc do oblasti, kde je vysoký výskyt klíšťové encefalitidy, určitě stoupá i nebezpečí nákazy. K nejčastějším infekčním onemocněním patří Lymeská borrelióza a klíšťová meningoencefalitida.
Pokud najdeme přisáté klíště, jakým způsobem ho máme odstranit?
Především s co největší opatrností! Nejdříve aplikujeme na přichycené klíště dezinfekci, např. Jodisol. Potom - nejlépe speciální skosenou pinzetou anebo kleštičkami - klíště opatrně uchopíme těsně u kůže a jemnými kývavými pohyby anebo stálým tahem vytáhneme. Klíště se zpravidla samo uvolní. Místo poté opět vydezinfikujeme. Snažme se klíště odstranit co nejdříve, minimalizujeme tak riziko onemocnění.
Které ze zastaralých metod odstraňování se dnes už nepoužívají?
Jde o tradiční "zaručené" metody, jako je např. udušení klíštěte olejem, domácím sádlem nebo mýdlem. A také o otáčení a mačkání těla klíštěte nevhodnou pinzetou či dokonce prsty. Při stresu a mechanickém tlaku do ranky snáze pronikne obsah klíštěte. U infikovaného klíštěte jde o velké množství borrelií či virů!
Je pravda, že když klíště rozmáčkneme nebo neodstraníme dokonale, zvyšujeme riziko infekce?
Bohužel ano. V případě, že nedopatřením klíště rozmáčkneme, musíme ihned vydesinfikovat kůži, která s tímto potenciálně velmi infekčním obsahem přišla do styku. Infekce se totiž může dostat do těla i zcela obyčejnou malou oděrkou na kůži.
Je v některých případech lepší vyhledat lékaře?
V lékárnách a některých drogeriích jsou ke koupi speciální pinzety a sety na vytahování klíšťat, takže většinou je možno parazita odstranit v domácím prostředí. Záleží vždy na rodičích. Pokud nemají "odvahu", mohou lékaře kontaktovat bez ohledu na místo přisátí. S mimořádnou opatrností přistupujeme k odstraňování v blízkosti očí nebo sliznic. Pokud se stane, že se nám nepodaří odstranit klíště celé a v rance zůstane jeho bodavé ústrojí, domácí odstraňování nedoporučuji.
Jak lze děti proti klíšťatům chránit?
Proti klíšťatům chráníme děti vhodným oděvem, repelenty, pečlivým prohlížením celého těla po každé rizikov |