Opary a afty
Na otázky týkající se těchto nepříjemných onemocnění odpovídá MUDr. Dagmar Bouchalová, praktická lékařka pro děti a dorost z Tovačova:
Jak si vysvětlit, že někdo trpí opary opakovaně, zatímco jiný je po celý život nemá?
Opar (herpes labialis) je kožní virové onemocnění vyvolané lidským herpes virem 1. Infekce postihuje téměř každého člověka, a to ve velmi časném věku. Přestože se po prvotní nákaze virus v těle rychle množí, u 90 % osob k žádným projevům nemoci nedojde. Reakcí na první kontakt s virem je totiž tvorba protilátek, které nás před vznikem oparu chrání. Virus však v organismu celoživotně přetrvává a může se kdykoliv aktivovat. Hladina protilátek během života z různých důvodů kolísá. U přibližně čtvrtiny nakažených osob dochází k tvorbě oparů opakovaně.
Je pravda, že k aktivaci oparové infekce dochází při stresu nebo dočasném snížení imunity?
Ano, psychické vypětí i jakékoliv onemocnění, ať už banální infekcí, nebo těžší chorobou či operací, může tvorbu oparu způsobit. Též přemíra UV záření, hormonální nerovnováha, změny klimatu při cestování - to vše může působit jako spouštěcí impulz. K nákaze pak dochází kapénkovou infekcí, přímým kontaktem s nemocným.
Jak častá jsou oparová onemocnění u dětí ?
K přenosu primární infekce může dojít už v době těhotenství, během porodu nebo těsně po něm. V tomto období ale mateřské protilátky šíření viru zabraňují. Jen výjimečně může dojít k celkové sepsi u nezralých novorozenců nebo novorozenců s defektem imunitního systému, což bývá velmi nebezpečné. Pozdější primární infekce obyčejně probíhá u dětí ve věku od jednoho do pěti let věku. Postihuje kůži a sliznice, ale často probíhá bezpříznakově. Jen asi u 10 % dětí se projeví jako oparové ložisko v obličeji, v okolí nehtového lůžka, v oblasti spojivek nebo jako celkové onemocnění s teplotami, bolestmi v krku, nechutenstvím a zduřením krčních lymfatických uzlin.
Jak můžeme malým pacientům ulevit?
Vakcína ani lék, který by virus v našem těle zničil, neexistuje. Pokud jde o závažnou infekci nebo rozsáhlý opakující se opar, podávají se celkově protivirové léky. Běžné opary léčíme lokálními prostředky. Zpočátku puchýřky vysoušíme antiseptickými roztoky, po zaschnutí aplikujeme změkčující masti a bráníme bakteriální infekci. V žádném případě puchýřky nemačkáme nebo nepropichujeme! Lokální antivirotické masti nebo náplasti zabraňují šíření viru v napadených buňkách a tím urychlují hojení oparu. Léčbu je však nutné zahájit v prvních hodinách onemocnění nebo ještě lépe před výsevem puchýřů. Jako doplňková léčba jsou vhodné vitamíny B a C, z minerálů především zinek, který podporuje imunitní procesy a hojení. Při zvýšené citlivosti jsou vhodné léky na snížení bolesti. Nekomplikovaný opar se zhojí do deseti dnů.
Existuje prevence?
Nejlepší prevencí proti oparům je zdravá životospráva s pestrou stravou, dostatkem spánku, odpočinku a otužováním. Důležité je vyvarovat se vyvolávajících faktorů - přiměřeně se slunit, používat balzámy na rty s UV filtrem, též být opatrný při styku s osobami opary postiženými a hlavně zabránit přímému kontaktu. Tedy nelíbat se, dbát na vlastní hygienické pomůcky, příbory, skleničky pro nemocného, při krmení použít roušku, Velmi důležité je neolizovat dítěti lžičky při krmení a dudlíky, což bohužel některé maminky stále ještě dělají.
Dalším podobně nepříjemným onemocněním jsou afty. Mají s opary souvislost?
Afty jsou drobné bolestivé vřídky se zaníceným lemem, které se nacházejí na sliznicích ústní dutiny. Jejich výskyt může být doprovázen zvýšenou teplotou a zduřením krčních lymfatických uzlin. Výskyt aftů bývá spojován s virovou infekcí, která se podobně jako infekce herpetickým virem může projevit při oslabení imunitního systému. Příčina není jednoznačně infekční - vznik aftů úzce souvisí s drobnými místními poraněními v dutině ústní (drobná přikousnutí, poranění způsobená ostrým nebo horkým jídlem, mechanická poranění zubním kartáčkem, rovnátky apod.). Častější výskyt aftů souvisí s celkovou horší kondicí a úrovní imunitního systému.
Jak afty léčit?
Přestože afty mohou být drobné, dokážou být velmi nepříjemné a značně potrápit. Dítě je unavené, uplakané, zvýšeně sliní a hlavně velmi obtížně přijímá potravu a tekutiny. Léčbou se snažíme zmírnit nepříjemné příznaky. V prvé řadě musíme zajistit dostatečný přísun tekutin. Nabízíme chladné tekutiny, čaje s lehkým protizánětlivým účinkem (heřmánek, šalvěj), u starších dětí roztoky k vypla |