PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Rodit znamená dýchat

Kontrakce, pauza, kontrakce - nádech, výdech, pauza… Rytmus porodu zároveň znamená rytmus dýchání. Pochopit vzájemnou souvislost dechu a porodní práce přináší při přivádění dítěte na svět obrovskou úlevu. A také pomoc, když jde o otvírání porodních cest.

Většina matek během přípravy na porod nacvičuje právě také "porodní dýchání". Není ale třeba si ho představovat jako "vědu". Mnohem spíš než o nácvik nějakých umělých dechových rytmů jde o nácvik větší vnímavosti k vlastnímu dechu a o zažití jeho obnovující a uvolňující síly:

  • Rytmus dýchání vede k uvolnění. Rodící ženě přináší zklidnění a soulad mezi ní a jejím dítětem. Bolestivost kontrakcí se subjektivně snižuje.
  • Pravidelně dýchání výrazně zvyšuje pocit relaxace v době přestávek mezi kontrakcemi a tím přináší pocit delší regenerace. Úsloví porodních asistentek, které rodičky nabádá porodní práci "prodýchat", nijak nepřehání.
  • Dýchání pomáhá otevírat pánevní dno. Je tomu tak proto, že při nádechu břišní orgány tlačí na pánevní dno, čímž dochází k jeho dalšímu potřebnému uvolňování.
  • Prodlouženými výdechy lze dosáhnout toho, že i dítě dostává dost kyslíku a lépe spolupracuje.
  • "Jak nahoře, tak dole" - známá věta slavné porodní asistentky Iny May Gaskin poukazuje na to, že uvolněná ústa přinášejí uvolnění také do dolních partií těla a napomáhají rychlejšímu porodu.

Můžete vyzkoušet následující tipy německé lektorky dechové, řečové a hlasové techniky Jutty Haagové ze Stuttgartu, která se věnuje rovněž těhotným ženám, resp. odborným kurzům, kde práci s dechem učí porodní asistentky:

1. Dýchání "do lahve"

Představte si, že držíte v ruce láhev, pomalu ji zvedáte k ústům a hluboce do ní dýchnete. Tváře jsou při tom měkké a uvolněné a rty sešpulené dokulata. Také nádech je hluboký a jde až do krajiny žeber. Představujeme si, jak hluboké dýchání působí i na dítě. Opakujeme třikrát až pětkrát.

Tip: Můžete si skutečně vzít do ruky plastovou láhev a třeba si ji s sebou vzít i do porodnice. Ovšem pozor: Při dechovém cvičení se ústa otvoru láhve ve skutečnosti nikdy nedotýkají!

2. Sfoukáváme "svíčky"

Představte si, že je vaše dítě již na světě, slaví třetí nebo čtvrté narozeniny a vy mu chcete ukázat