Návrat ženského těla po porodu do "normálu":
Sexuální život
Poté, co se muž a žena stanou rodiči, prožívají spolu s ostatními životními změnami i proměnu své sexuality. Při dobré komunikaci a vzájemné ohleduplnosti může jít o změnu pozitivní a obohacující. Odpovídá registrovaná porodní asistentka a lektorka předporodní přípravy Lenka Sosnovcová z Fakultní nemocnice Plzeň:
Co považujete z hlediska možnosti zdravého návratu těla a psychiky ženy po porodu do "normálu" za nejdůležitější?
Pro ženu je především důležité ztotožnit se s novou mateřskou rolí, ale také zpracovat zážitky spojené s nedávným porodem. Tedy dobře vnímat sebe a své tělo a přijmout změny, které těhotenstvím a porodem prodělalo. Je nutno přenastavit se na nový životní rytmus a začít zvládat každodenní situace. Narozením dítěte se životní styl zásadně mění. Žena dítěti věnuje veškerou svou pozornost, péčí o ně může být zahlcena. Proto je třeba nezapomínat úplně na okolní svět a na vlastní záliby a aspoň občas si dopřát také chvilku pro sebe. Neztratit spojení sama se sebou.
Po skončení šestinedělí jsou ženy zvány na gynekologickou prohlídku. Proč?
Během gynekologické kontroly po ukončení šestinedělí lékař zkontroluje zhojení porodních poranění - tedy stav hráze, pochvy, děložního hrdla a také uložení vnitřních rodidel. Součástí vyšetření je stěr z hrdla děložního na cytologické vyšetření v rámci prevence. Někdy se stává, že po obtížném porodu má žena potíže s udržením moči, nebo někdy i plynů či stolice. Pokud tyto problémy přetrvávají i po šestinedělí, je třeba začít inkontinenci řešit vhodným cvičením a rozhodně se nestydět o problémech mluvit s lékařem. Nelze čekat, že se časem vše samo srovná!
Pokud lékař ženě potvrdí, že je z gynekologického hlediska opět v pořádku, znamená to, že může opět zahájit pravidelný sexuální život bez jakýchkoliv omezení?
Sexuální život by měl být obnoven tehdy, když se žena k tomu cítí být opravdu připravena. Je třeba vzít v úvahu přání a touhu ženy. Někdy může mít žena sice na milování chuť, ale obává se prvního poporodního pohlavního styku z důvodu bolesti v místě nastřižení hráze. Pokud ženě přináší pohlavní styk nepříjemné pocity, ale touha po sexu je zachována, může se partnerský pár oddávat jiným formám milování a těšit ze společných intimních chvil naplněných mazlením. Partnerský vztah nabývá zvláště po narození prvního dítěte novou a jinou kvalitu. Rodiče se pozvolna identifikují se svou novou rolí a dostávají se do souladu i v soužití s novým členem rodiny. Ubude jim volného času i klidu a mohou nastat i dost horké chvilky, které by mohly soulad mezi partnery a tím i sexualitu ohrozit. Je proto nesmírně důležité vedle rodičovské role nezanedbávat ani partnerský vztah. Tedy nesnažit se být superrodičem, ale nechat se vést rodičovskými instinkty, jimiž nás příroda obdařila, a snažit se intuitivně rozpoznat, co je pro dítě opravdu důležité. Dítě především potřebuje vyrůstat v pohodovém a láskyplném prostředí, a to nemůže vzniknout, pokud vztah mezi rodiči není harmonický.
Stává se, že čerstvé maminky nemají na milování ani pomyšlení, a jejich muži kvůli tomu strádají. Jak řešit tento problém?
V období po porodu může být skutečně dlouhodobě snížena ženská touha, ba může i zcela chybět. To je zcela normální. Vysoká hladina prolaktinu v souvislosti s kojením snižuje chuť na sex a k tomu se přidává i celá ta už zmíněná velká změna životního stylu i struktury a chodu rodiny. Matky nejsou |