PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Potřebujeme v ČR Den otců?

Součást článku Den otců.

Byl bych zdrženlivý. Den žen zanikl, Valentina vnímá mnoho lidí jen jako z USA uměle imputovaný svátek, Den matek měl sice tradici, ale obnovuje se rovněž spíš uměle. Svátek otců bych považoval za podobně vyznívající. Máme několik státních svátků a většinou je využíváme jen jako volný den. Málo kdo jde ctít Cyrila a Metoděje, většina uvítá, že lze odjet k rybníku či do hor. Ale není to vlastně nejkrásnější forma oslavy - jet s těmi, které máme rádi(y), ven? Kdyby se o Dni otců hlasovalo, já bych nehlasoval. A kdyby byl, jeli bychom ven. Nic víc.

Miroslav Zámečník, informatik

 

Den otců by snad mohl napomoci ke zvýšení prestiže otcovské role. Naše společnost je ale společností dvojí tváře - v pracovním a společenském uplatnění je silně maskulinní, v rodinné oblasti stále ještě silně femininní (viz. např. rutinní svěřování dětí do péče matek). Je otázkou, zda je připravena na přijetí takto vysokého (logicky však oprávněného) statutu otcovské role ve společnosti. Bylo by smutné, kdyby tato snaha byla zmařena dehonestujícím srovnáváním s karikaturními pokusy o ustavení Dne mužů. Dni otců držím palce.

Petr Růžička, psycholog

 

Den otců naše společnost docela jistě potřebuje, přivítal bych jej.

Otakar Kramný, taxikář

 

Rád trávím čas s rodinou a rád se také věnuji svým koníčkům s kamarády. Den otců je z tohoto pohledu mezi psem a vlkem. Nechci, aby mi manželka dávala najevo, že si mě váží a má mě ráda jednou za rok. Navíc nejsem stádní typ. MDŽ i Den matek jsou díky své centrální organizovanosti také pěkná pakárna, ale alespoň více konvenují s ženskou psychikou.

Václav Klaus ml., ředitel gymnázia

 

Myslím, že Den otců objektivně nepotřebujeme, nicméně - kdyby byl ustaven, bylo by to příjemné.

Petr Plaňanský, křesťanský publicista

 

Oslavy takových svátků souvisejí s mentalitou, se způsobem prožívání emocí. Zatímco např. Američani mají tendenci všechno dost zveličovat, u nás se dopouštíme opačného extrému. Žijeme trochu naplocho, bez ideálů, bez vědomí jasných hodnot. To, že vlastně ani neumíme podobné svátky slavit, o nás taky něco vypovídá. I proto bych byl pro zavedení Dne otců. Ať si s ním každý poradí, jak umí.

Daniel Jandák, student

 

V první řadě bych místo svátku "Den otců" propagoval "Den otců pro všední den". Otcovství není v ploditelství, které trvá pár minut, ale v celoživotní a všestranné odpovědnosti za dítě a ZA JEHO MATKU !!! A takových otců mnoho není. Takže: pokud Den otců, tak těch, kteří jimi jsou nikoli ve formě, ale v obsahu.

Max Kašparů, psychiatr

 

Je to dobrý nápad, vyhlásit den otců. Chápal bych to jako gesto, větší význam bych tomu nepřikládal, ale gesta mají svůj význam. Říkalo by to: "Uvědomujeme si, že otec je důležitý". Také by vznikl jakýsi popud jednou ročně o otcovství mluvit a přemýšlet, napsat článek v novinách nebo uspořádat nějakou akci. To úplně stačí. Je třeba mluvit o otcovství jako o něčem smysluplném a hodnotném.

Martin Havrda, lékař

 

Nevím, jestli DEN OTCŮ nutně potřebujeme. Důležité je, aby si lidé uvědomili, že role otce je neméně důležitá v porovnání s rolí matky. Dle mého je role otce v naší společnosti malinko upozaděna a mluví se především o matkách. To myslím ve vztahu k potomkům. Pro připomenutí důležitosti role otce jsem tedy pro DEN OTCŮ.

Radim Pavlík, vydavatel internetového deníku Subjektivník.cz

Psáno pro tiskovou agenturu gitA v červnu 2007

Další názory jsou vítány na eva.labusova@seznam.cz

Zpět na ankety

 

Blog Evy Labusové

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Hovory o vztazích v ČRo 6

Časopis Děti a myAZ RODINA.cz
– informační portál
(nejen) pro rodiče
AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt