PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Anketa:
K létu patří zmrzlina. Kolik a jakou dětem dopřát?

Ing. Vít Syrový, www.vitsyrovy.cz:

Zmrzliny patří mezi nejčastější "sladká pokušení", kterých se děti obzvláště v létě dožadují. Má to svůj důvod - jednak jsou sladké a kromě toho příjemně ochlazují. Mnozí si pomyslí, že když je horko, tak zvláště větším dětem zmrzlina neuškodí. Pokud by se to s nimi nepřehánělo (tzn. tak maximálně jednu malou porci denně) a šlo by o skutečně kvalitní zmrzliny, v nichž bývá smetana, tvaroh, ovoce apod., tak proč je nepovolit.

Avšak u nás se žel většinou prodávají zmrzliny, které mají ke kvalitním daleko. Často také obsahují nemálo chemikálií. Výrobci se totiž snaží co nejvíce ušetřit; proto třeba místo smetany užívají různá zahušťovadla, stabilizátory či jiná éčka. Místo ovoce naleznete ve složení aroma, cukr nebo další náhražky. Ve většině barevných zmrzlin bývají též umělá barviva, která u dětí mimo jiné vyvolávají hyperaktivitu. To potvrdil i Evropský parlament, který schválil, že pokud výrobek bude obsahovat azobarviva (tj. E102, 104, 110, 122, 124 a 129) má být na obalu uvedeno: "Může nepříznivě ovlivňovat činnost a pozornost dětí".

Jestliže si tedy chcete dát zdravější zmrzlinu a nejste-li zrovna v Itálii, je bezpečnější (a levnější) udělat si ji doma - do tučného tvarohu rozšlehat sezónní plody, např. jahody, borůvky či další dobroty, úměrně přisladit a dát do mrazáku. Před konzumací je vhodné zmrzlinu vyndat o něco dříve, aby změkla; případně do ní lze zamíchat smetanový jogurt, který ji příjemně zjemní, ozdobit domácí šlehačkou, oplatkami atd. Dětem vštěpujte od mala, že vaše domácí zmrzlina je mnohem lepší, než ta kupovaná. Uvidíte, jak jim bude - zvláště připravíte-li ji společnými silami - chutnat!

MUDr. Judita Hofhanzlová, www.calendula.cz:

Zmrzlina - to slovo voní létem a sluncem. Kdo by odolal. Naše smysly jsou podněcovány lákavou barvou, vůní a chutí. Bohužel jsou ale často oklamány, protože v dnešní době je barvy i vůně docíleno převážně chemicky a chuť maskuje velký podvodník - cukr.

Zmrzlina se obvykle vyrábí z mléka, smetany, ovoce. Tyto rychle se kazící látky jsou výrobním procesem upraveny a proces rozkladu je zastaven sušením, chemickým působením a mražením, které rozklad pozastaví do doby, než zmrzlinu rozpustíme v ústech. Ve střevech pak nastává hnilobný proces. Toxické odpady jsou vylučovány v ledvinách a játrech a při větším zatížení i sliznicemi, např. nosu, což může mít vliv na tzv. letní rýmy. Ve zmrzlině zkrátka naše tělo může obdržet pěknou porci nežádoucích látek a z výživového hlediska jde o bezcennou, tělo zatěžující potravinu.

Odstranit zmrzlinu z jídelníčku úplně by mnoha lidem připadalo tvrdé. Určitě proto doporučuji alespoň konzumaci maximálně omezit. Je mnohem lepší připravit dětem pohár čerstvé šlehačky s čerstvým ovocem. Ochladit umí i čerstvý vychlazený jogurt, nejlépe vyrobený doma z dobrého mléka a konzumovaný do tří dnů. Je ideální pro střeva, je to živá potravina. Lze ho též míchat s ovocem.

Mgr. Hana Zemanová, www.biopekarnazemanka.cz:

O zmrzlině nelze v žádném směru mluvit jako o zdravé potravině. Jedná se o sladkost, která patří do jídelníčku výjimečně a jedině v létě. Ale ani v létě bych dětem určitě nedávala zmrzlinu denně. Spíše bych jí spojovala s oslavami apod.

Problémem zmrzliny je její chladivý vliv na trávení. Vše studené či ledové velmi silně oslabuje naši trávící schopnost a následně pak i další orgány a náš imunitní systém. Dalším problém je nekvalitní složení zmrzliny, jedná se většinou o různě dochucovaný či přibarvovaný bílý cukr s ovocnou nebo mléčnou složkou a levnými nezdravými tuky. Proto když už si zmrzlinu v létě dáme, tak vybíráme tu z nejkvalitnějších surovin a ideálně se snažím si ji vyrobit sama doma, protože to zdaleka není tak náročné. Ovocné dělám z ovoce a sladím agáve sirupem, nejjednodušší je z ovocné bio přesnídávky a nebo mléčné z bio smetany či tvarohu s agáve sirupem. Doporučuji přidat špetku sušeného zázvoru nebo skořice, protože se tím usnadní trávení mléka a hlavně díky zahřívající schopnosti těchto koření se alespoň trošku předejde příliš zchlazujícímu efektu ve střevech.

Vyšlo v časopise Děti a my 7-8 2011

Zpět na ankety

 

Blog Evy Labusové

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Hovory o vztazích v ČRo 6

Časopis Děti a myAZ RODINA.cz
– informační portál
(nejen) pro rodiče
AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt