Proč dnešní děti odmítají autority? Protože je odmítá i mnoho dospělých. Úsloví, že nejvyšší hodnotou je svoboda, slýcháme tak často, až zapomínáme, že má pravdu jen z poloviny: Není-li totiž svoboda vyvážena zodpovědností, nastává chaos, v němž často i ty nejpotřebnější autority zanikají Rodiče obvykle cítí zodpovědnost za výchovu svých dětí. Zároveň ale často tápou. Kolik přísnosti je vlastně zapotřebí? Kam až sahají jejich pravomoci? Zvláště pokud sami pocházejí z rodiny, kde kdysi (a bývalo to běžné) vládla tvrdá ruka autoritářských rodičů, cítí se tím poznamenáni. Nechtějí, aby i jejich dítě jednou trpělo např. nízkým sebevědomím nebo sklonem k úzkosti. A tak je dnes běžná výchova liberální. Jenže všeho moc škodí. Pravda je taková, že děti autority potřebují, ba co víc - chřadnou bez nich. Důvod je prostý. Dětství je přípravným obdobím pro život v dospělosti. Pokud si člověk neosvojí pravidla nezbytná pro soužití s ostatními během dětství, později už se to také nemusí naučit, a jeho život pak přináší zbytečné trápení jemu i jeho okolí. Jak říká kanadský pedagog Ronald G. Morrish: "Za pravidla, která si dítě osvojí, zodpovídají rodiče. Výchova není soutěží v popularitě. Rodiče nepotřebují, aby je malé dítě oceňovalo pro jejich benevolentnost, nýbrž aby měli jeho respekt. Ten začíná u důsledného a přesvědčivého rodičovského chování, kdy ano znamená ano, a ne znamená ne." Podle Morrishe existují tři klíče, které u dětí otvírají přístup k přirozenému respektování rodičů:
Pro výchovu není třeba vytvářet zvláštní okolnosti. Stačí žít před dětmi tak, jak chceme, aby ony žily v důsledku našeho působení. Na druhou stranu je třeba využít každé příležitosti, která se - přiměřeně k věku - nabízí pro pěstování svobodné volby dítěte a empaticky mu dávat pocítit jeho vlastní důležitost (už batole si např. může vybrat, jaké si oblékne tričko, nebo určit, s čím si chce hrát, ale o tom, že před obědem se nejedí sladkosti a že po Večerníčku se jde do postýlky, se žádná diskuse nepřipouští). Bez hluboké vzájemnosti nelze očekávat vnímavost dítěte Netrávíme-li se svými potomky čas a nevěnujeme-li jim dostatečnou pozornost, nemáme na ně v pravém slova smyslu vliv: "Mnohé dnešní děti jako by náležely k ztracené generaci," domnívá se německý teolog a sociolog Dr. Stephan Holthaus, který se úbytkem autority při výchově zabývá. "Za minutu prosurfují na Internetu celý svět, vlastní mobilní telefon a často už v předškolním věku mají za sebou návštěvu míst, kam se jejich prarodiče nikdy nepodívali. Zároveň jsou ale vystavovány nepředstavitelnému tlaku - aby co nejrychleji získali co nejvíc zážitků, aby něco nepropásly, aby byly in. Při tom všem jim chybí někdo, kdo by jim pomohl s tím nejpodstatnějším - pochopit souvislosti, rozlišovat, na čem záleží a jak porozumět sobě," vysvětluje. Podle Holthause jde o to, aby byt nebo dům, v němž děti žijí, nebyl jen občerstvovací stanicí, nýbrž aby i v globální vesnici současného světa měly někde domov, v němž zakotví v trvalých emocionálních vztazích. Krátce řečeno, malé děti ze všeho nejvíc potřebují rodiče, kteří jim vytvoří stabilní životní podmínky a stanoví zřejmé životní normy. Jak umírá autorita K nejčastějším důvodům, pro které má dnes společnost s autoritou problémy, patří následující:
Děti jsou zrcadlem společnosti Čím větší má rodič přirozenou autoritu, tím méně potřebuje hrubé síly a moci, aby dítě přiměl k respektu svých přání a příkazů a tím obezřetněji zachází s odměnami a tresty. "Děti prostě napodobují, co vidí u dospělých. Pokud jim nikdo neukáže, na čem v životě záleží, vytvářejí si vlastní mechanismy, jak se s nepříznivou situací vyrovnávat. Nepřijatelné způsoby dětského chování jsou často jen výkřikem zoufalství nebo výstřední formou prosby, aby si jich někdo všímal, nabídl jim jistotu a dal najevo, že jsou pro někoho důležité. Cítí-li z dospělých od malička laskavou moudrost a důslednost, nemívají s respektováním jejich autority žádný problém," připomíná Stephan Holthaus. Související články:
Použitá a doporučená literatura:
Vyšlo v časopise MIMINKO 5/2008 |
Vývoj člověka od narození Na cestě ke spokojenému porodu Deprese a trauma Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment |
Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt | |