Síla ženského sdílení Čím aktivnější jsou v období okolo porodu současní nastávající tatínkové, tím méně se mluví o podpoře, jíž se těhotným a rodícím ženám odnepaměti dostávalo a dodnes dostává ze strany jiných žen. Proč ženskou podporu nemohou muži zcela nahradit? Čím je posila od žen ženám jedinečná? A proč je tak důležitá v době, kdy se žena tává matkou? "Mateřství je něco mezi uměním a řemeslem," slyšela jsem nedávno říct jednu starou ženu. Přišlo mi to výstižné. Nějaké dispozice k mateřství - podobně jako talent pro umění - musíme mít vrozené. Mnohému se ale prostě naučíme, když pozoruje jiné ženy, jak rodí, kojí a starají se o děti i o rodinu. Pojem řemeslo zní v této souvislosti možná nešikovně, přesto se několikanásobné matky shodují, že "výkon mateřské profese" je nakonec v mnohém jen otázkou fortelu a praxe. Váhavost a nejistota se obvykle týká jen dětí prvorozených, zatímco s každým dalším potomkem nabýváme rodičovské zručnosti i sebevědomí. Neméně důležité je působení psychologické, které se taktéž neviditelně přenáší ze starších žen na mladší a vychází ze specificky ženského postoje k životu. Jak ho ve srovnání s mužským popsat? Typické charakteristiky ženství lze vystihnout třeba takto:
Mužům je naproti tomu připisováno nasazení ve "veřejné soutěži", přičemž úspěšnost se ponejvíc hodnotí hlavně podle výdělku či dosaženého postavení. I proto je zřejmě mužů na mateřské stále mnohem méně, než by člověk při současné společenské a mediální propagaci tzv. nového otcovství čekal. Jak si dobít ženství S tím, jak roste miminko v bříšku a blíží se totální proměna způsobu života, přicházejí na mysl dosud nevyslovené otázky: Jsem ráda ženou? Co všechno si s ženstvím spojuji? Vážím si sama sebe? Znám se? Jak prožívám svoji sexualitu - svobodně a radostně, nebo s úzkostí a obavami? A pokud platí spíš druhý případ, odkud se moje úzkost a obavy berou? Jak se připravuji na porod? Spoléhám na své síly, nebo je mi bližší přenechat odpovědnost zdravotníkům? Jaká budu matka? Jak dítě změní můj život? Zvládnu všechny výzvy, které mateřství přede mne postaví? S odpověďmi muži ženám nepomohou. O to překvapivější je síla inspirace, kterou ženy načerpají, pokud se jedna druhé otevřou samy mezi sebou. V pevných a soudržných rodinách stačí, když se k intimním rozhovorům sejdou "ženy rodu". Jindy pomůže popovídání s dobrou kamarádkou či kamarádkami. A jak potvrzuje praxe současnosti, velmi přínosná bývají i ryze ženská setkání uměle organizovaná, ať už v podobě neformálních skupin, nebo cílených kurzů a odborných seminářů. Velkou podporou jsou také mateřská a rodinná centra. Specifická podpora od samostatných porodních asistentek a dul V rámci svých profesí přicházejí porodní asistentky a duly úzce do kontaktu s neopakovatelnou proměnou, kterou žena prochází zážitkem porodu a vstupem do mateřství. V mnoha situacích se soukromé porodní asistentky a duly, které běžně poznávají i rodinné zázemí svých klientek, stávají jakýmisi "dočasnými matkami", a své "dočasné dcery" provádějí zásadním přechodem k dosažení ženské dospělosti. Ta souvisí jak s odvahou otevřít se obtížím porodu, tak s ochotou vytvořit s definitivní platností prostor pro někoho jiného než pro sebe. Porodní asistentky a duly nejednou otvírají Pandořiny skříňky z minulosti žen a je-li třeba, zprostředkovávají jim kontakt na odborného terapeuta. Nejtěžší bývá probudit v ženě zájem o vlastní proměnu a zatoužit po svobodnější identitě, třebaže cesta k ní není snadná a obnáší často i bolestnou práci na sobě samé.
Vyšlo v časopise Děti a my 3 2011 |
Vývoj člověka od narození Na cestě ke spokojenému porodu Deprese a trauma Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment |
||
Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt | |||