PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Současnost a rituály

Na níže uvedené otázky jsem odpověděla Kateřině Šťastné z Katolického týdeníku:

Proč ubylo rituálů? Lidé na ně nemají čas, nebo už ani nevědí, jak jsou důležité?

Myslím, že odpověď nabízí už samo vysvětlení pojmu "rituál" - jde o ustálený způsob chování a prožívání, který nám pomáhá strukturovat všední i sváteční čas, dovoluje potřebnou denní i noční dávku spočinutí, a především nám umožňuje lépe zvládat krizové životní situace… Tohle všechno moderní člověk opomíjí a zanedbává, protože je štvancem: svého přeplněného diáře a svých přehnaných tužeb a přání.

Je rozvodovost, nespokojenost v manželství, rodině, rozhádanost, nejednotnost rodiny, způsobena tím, že rituálů v rodině ubývá?

Spíš bych řekla, že je tomu naopak. Rituály padají za oběť současnému životnímu stylu, který onu nespokojenost, rozhádanost a soutěživost s sebou nese. Nemůže tomu být jinak, pokud se za prioritu považuje honba za materiálním pohodlím a úspěch měřitelný mocí a penězi. Rituály mají totiž většinou spirituální podstatu.

S tím jak se ztrácí pokora před dávnými pravidly, postavenými na meznících v životě jednotlivce (od křtu po pohřeb) či společnosti (významné dny a svátky v rytmu ročních období), ztrácí se i schopnost zastavení a prožívání. V rodinném životě to vidíme především na ubývající schopnosti sejít se pravidelně u stolu nad vlastnoručně připraveným pokrmem. Neuvěřitelné množství rodin už ani tohle nezvládá.

Co by se s tím dalo dělat? Prostě rituály zase vrátit do našich životů?

V hlavě moderního člověka je chaos, ale je tam taky velká úzkost a strach. Stačí pomyslet na epidemii depresí, kterým jako společnost momentálně čelíme… Je pozoruhodné, že jakmile tyto stavy chceme začít hojit, třeba i v rámci psychoterapie, k rituálům se spontánně vracíme. Jakmile se totiž pokusíme zpomalit nebo zastavit, začneme přemýšlet o podstatném a ztišíme se, rituály si nás obvykle brzy zase samy najdou.

Prosinec 2013

Zpět na Spolupráce s médii

 

Blog Evy Labusové

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Hovory o vztazích v ČRo 6

Časopis Děti a myAZ RODINA.cz
– informační portál
(nejen) pro rodiče
AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt