PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Chudokrevnost

Pojmem chudokrevnost (anémie) označujeme nedostatečný počet červených krvinek (erytrocytů) nebo sníženou koncentraci krevního barviva (hemoglobinu) v krvi. Vyskytuje se už u dětí a může být získaná (např. po úraze) nebo vrozená (např. při poruše krvetvorby). Na nejčastější otázky odpovídá dětský lékař Tomáš Karhan, který má ordinaci v Praze 3:

Jak často se stává, že běžné krevní vyšetření u dítěte odhalí chudokrevnost?

Podle mé dlouholeté zkušenosti se to stává spíše ojediněle. Naše děti mají všeobecně zdravou a vyváženou stravu, která je základem pro nepřítomnost anémie. Takto zachycené případy chudokrevnosti souvisejí spíše s jinými prvotními příčinami než s chybami v životosprávě.

Z jakých nejčastějších příčin k chudokrevnosti u dětí dochází?

Příčin je celá řada. Nejčastěji se jedná o nedostatečné zásoby železa v těle. Chudokrevnost se objevuje zvláště u nedonošených dětí tam, kde matka měla již před porodem málo železa. Dalšími, méně častými, příčinami chudokrevnosti mohu být chronická onemocnění zažívacího traktu a ledvin.

Pozná se chudokrevné dítě na první pohled? Jaké příznaky o chudokrevnosti svědčí navenek?

Podezření je zjevnější u dítěte s výraznější chudokrevností, zvláště pokud mu chybí krevní barvivo. Vzhled kůže může být matoucí, přesvědčivější bývá vzhled sliznic, ať již v dutině ústní nebo na spojivkách po stažení dolního očního víčka. Nápadná bývá souběžná dušnost i po malé námaze a snadná unavitelnost. Z dlouhodobějšího hlediska může jít o zaostávání v motorickém vývoji, lomivost nehtů, vznik systolického šelestu na srdci. Takové celkové neprospívání je nápadné a brzy vede k sérii lékařských vyšetření. To, co někdy uniká pozornosti, je lehká chudokrevnost. Je třeba říci, že např. po prodělaném infektu dýchacích cest a zejména po infekci močových cest je lehčí anémie častá, ale za normálních poměrů se upravuje spontánně, bez medicínských zásahů.

Pokud je chudokrevnost u dítěte diagnostikována, jak probíhá léčba?

U chudokrevnosti, která již vyžaduje léčbu, zůstává základem podávání preparátů s obsahem železa ve formě kapek, suspenze či sirupu. Injekční léčba preparáty železa je ojedinělá a souvisí s podporou u vzácnějších onemocnění. U mírnějších chudokrevností postačí úprava jídelníčku tak, aby pokrmy obsahovaly i dostatek vitamínu B12 (zejména v mase, vejcích a mléce), kyselinu listovou (v listové zelenině) a vitamin K (kojencům do půl roku věku dodáván v kapkách). Vitamin C je v běžné stravě dobře zastoupen (jeho nedostatek by působil krvácivost).

Umělé preparáty s obsahem železa se netěší dobré pověsti. Zvláště děti je nedobře snášejí, mívají z nich zácpu nebo průjem…

To bohužel opravdu nelze vyloučit. Důležité je zvážení nutnosti podávání a přiměřená dávka. Sám ve své praxi předepisuji léky s obsahem železa vzácně, téměř vždy na doporučení odborných oddělení, a snažím se, aby dobrý přísun železa zajišťovala správná, někdy alespoň teoreticky dozorovaná, výživa z přírodních potravinových zdrojů. U starších kojenců a batolat jde o fortifikované (posílené) obiloviny a mléko spolu s dobrým přísunem zeleniny. Pozor na mýtus na železo bohatého špenátu! Kdysi se objevila chyba v umístění desetinné čárky u obsahu železa v tabulkách a špenát se velmi dlouho těšil nepravdivé pověsti! Velmi důležitý, ba nezbytný dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a přiměřená fyzická námaha! Doba počítačů v rukou dětí je potenciálně daleko větším problémem, než se na prvý pohled zdá.

Pokud je dítě vegetarián, jak se jeho rodiče mají starat o prevenci chudokrevnosti?

Tady jde asi také trochu o mýtus. U pacientů z vegetariánských rodin, kteří jsou registrováni v mé ordinaci, jsem opakovanými kontrolami krevního obrazu anémii plynoucí z vyhýbání se masu v potravě zatím nikdy nezjistil . Také další lékaři, kteří se problému z osobních pohnutek do hloubky věnují, říkají, že vyvážená laktovegetariánská strava, a tedy dostatek obilovin, ovoce, zeleniny, luštěnin a přiměřeného množství mléčných výrobků příčinou nedostatku železa nebývá.

Bývají chudokrevná už miminka?

Za normálních okolností nikoli. Přes výrazný pokles hodnot hemoglobinu, který je ale zcela přirozený a jištěný vnitřními zdroji, zdravým donošeným miminkům chudokrevnost nehrozí. Protože kojení obvykle postačuje, nedostatek železa v potravě se projevuje častěji až po šestém měsíci života, kdy je již nezbytný přísun železa v zeleninových a později masozeleninových příkrmech. Po nasazení kravského mléka je zřejmé, že vstřebávání železa není tak dokonalé jako z mléka mateřského. Proto jsou sušená kojenecká mléka obohacována i o železo. Upřednostňujeme je jednoznačně před standardním kravským mlékem, a to i po dosažení jednoho roku věku!

Na závěr ještě otázka za rodiče dospívajících dívek: Jak souvisí chudokrevnost s menstruací?

Anémie dospívajících dívek, dříve zvaná blednička či chloróza, může opravdu souviset s výraznějšími ztrátami krve při měsíčním krvácení. Opomenut nelze ani riziko nadměrné kontroly hmotnosti ze strany dívek s nevhodnými "dietními" omezeními. Rovněž nadměrná fyzická zátěž, např. atletika s vytrvalostní zátěží či nadšený přístup k aerobiku či jiným tanečním disciplínám, vyžaduje z hlediska rizika vzniku chudokrevnosti větší pozornost.

Více informací na www.mudrkarhan.cz

Vyšlo v časopise Miminko 2/2010

Zpět na Z ordinace pediatra

 

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Spolupráce s Českým rozhlasem

Časopis Děti a my

AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt