PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Homeopatie v ordinaci dětského lékaře

Odpovídá dětský lékař MUDr. Tomáš Karhan, který má ordinaci v Praze 3:

Homeopatie je léčebná metoda založená na principu podobnosti. Vychází ze souvislostí, které existují ve vztahu mezi léčebným a toxickým účinkem určité látky. Koncentrace působících látek v homeopatických lécích je přitom velmi nízká. Jak je možné, že přesto zabírají?

To je otázka stará jako homeopatie sama. A donedávna teoretické vysvětlení pro fungování léků z mimořádně velmi ředěných koncentrací skutečně neexistovalo. V minulém roce ale publikoval nositel Nobelovy ceny za medicínu z roku 2008 prof. Luc Montagnier převratnou vědeckou práci, v níž způsob účinku těchto ředění roztoků údajně prokázal. Předpokládám, že v dohledné době bude s jeho myšlenkami seznamována širší veřejnost.

Vy sám homeopatii ve své pediatrické praxi úspěšně užíváte už mnoho let. Pro jaký typ zdravotních obtíží dětí se dle vaší zkušenosti nejlépe hodí?

Myslím, že nejpřiléhavější odpověď spočívá v pozitivním ovlivnění obranyschopnosti organizmu na více úrovních. Tedy nejen na úrovni fyzické, kdy jde o ovlivnění zdravotních obtíží např. na kůži, sliznicích a orgánech, nýbrž i na úrovni psychické a následně sociální. S použitím konstituční homeopatie, která vybírá konkrétnímu pacientovi lék na míru na základě poznání velkého počtu příznaků vlastních právě jen tomuto pacientovi, dochází k ovlivnění imunitního a vlastně celého psycho-neuro-endokrino-imunitního systému. Ten při homeopatické léčbě pracuje efektivněji a může odstraňovat problémy, které byly doposud dlouhodobě přítomny. Mám na mysli jak odstranění momentálních jednotlivých obtíží jako např. rýmy či náhodné vyrážky, tak i celkovou optimalizaci zdraví, kdy mizejí ekzémy, minimalizují se alergie, ubývá úzkostí, zlepšuje se sebevědomí člověka atd. To vše prostřednictvím společného působení jednoho, pečlivě vybíraného homeopatického léku v jeden čas.

Homeopatické léky mají podobu globulí, granulí, sirupů, kapek, dražé i tablet… Proč nestačí třeba jen ony známé malé bílé globulky, které si s homeopatii lidé spojují nejčastěji?

To je spíš otázka pro lékárníky. Souvisí se způsobem přípravy jednotlivých lékových forem. Homeopatické tabletky jsou užívány tam, kde přichází dohromady více jednodruhových homeopatických léků, a technologicky se připravují farmaceutům lépe do tablet než do globulí. Sirupy jsou zase vhodnou lékovou formou, kterou malé děti přijímají spolehlivě a rády. Homeopatické kapky jsou vhodné např. tam, kde by přítomnost laktózy v pevné fázi vadila u pacientů s laktózovou alergií.

Nakolik homeopatické léky působí samostatně, a nakolik doplňují léčbu tzv. klasickou?

Obojí je možné. Často to záleží na hloubce vzdělání a zkušeností a na filozofii konkrétního lékaře homeopata. Léčit současně ekzém kortikoidními mastmi, a paralelně podávat homeopatika, je doslova protismyslné. Na druhé straně existuje řada onemocnění, u nichž náhlé vysazení dlouhodobě užívaného léku, jako např. hormonů štítné žlázy či antiastmatických sprejů, by mohlo způsobit náhlé zhoršení, které by v tu chvíli homeopatický lék nemusel pokrýt. V takovém případě je na místě současné podávání.

Proč se homeopatické léky nesmějí používat v kombinaci s mentolovými přípravky?

Mentol je látka, která má schopnost omezovat a rušit účinek podávání homeopatického léku. Při homeopatické léčbě se nedoporučuje žvýkat žvýkačky ani podávat bonbóny s mentolem. Většina lidí si ale čistí zuby zubními pastami s obsahem mentolu, a jak se to jeví, působení homeopatik tím neruší.

Přibývá lidí, kteří se homeopatií léčí svépomocí. Nakolik jde o svébytný lékařský obor, který patří jen do kompetence odborníků?

Jednodušší stavy a situace se řada lidí opravdu může naučit ovlivňovat samostatně. Jde např. o rýmy, malé úrazy, zácpu, průjem… Existuje dosti návodných publikací na knižním trhu. Sám nyní píši knížku pro domácí homeopatické léčení nejrůznějších stavů pro všechny kategorie dětského věku. Svým zaměřením by měla povzbudit rodiče, aby takovou léčbu bez obav zkoušeli u svých potomků. Vyjít by měla do příštího roku.

Homeopatie sice nemá vedlejší účinky, přesto je trnem v oku mnoha lékařům. Vadí jim, že jde o léčebnou metodu nedostatečně vědecky zdůvodněnou. Také mnoho pacientů má vůči homeopatii předsudky. Slýcháme třeba, že jde pouze o placebo…

Mám zkušenost, že ti, kteří nad homeopatickou metodou ohrnují nos, mají o ní zpravidla minimum informací. Z mého pohledu projevují neodůvodněnou pýchu. A je možné, že svůj postoj nezmění ani po té, co budou principy a důkazy o fungování homeopatických léků známy. Někteří lékaři a někteří pacienti zkrátka homeopatii nepřijmou za žádných okolností.

Jak si to vysvětlujete?

Používání homeopatie vyžaduje vyhýbat se rutině jednostranně zavedených předpisů a postupů léčby. Jde o to všímat si u konkrétních pacientů mnoha jednotlivostí a jen pro ně charakteristických symptomů. To každému nevyhovuje. Víte, co jsem vypozoroval? Homeopatii se věnují převážně lékařky! Nás mužů homeopatů není mnoho. Myslím, že to svědčí o empatii, tedy schopnosti vcítit se do pacienta, již homeopatie předpokládá a jež se přirozeně lépe daří ženám, resp. lékařům mužům, kteří mají senzitivitu tohoto druhu nějak výraznější. Obvykle to nebývají zrovna tzv. "tvrďáci" či "střelci".

Takže namísto řečí o placebo efektu by bylo na místě zkoumat faktickou účinnost u nás méně známých léčebných postupů?

Přesně tak. Např. v Jižní Americe nebo v Indii je homeopatie masově rozšířenou a všeobecně uznávanou léčebnou metodou. Jde o země, kde žije velmi mnoho chudých lidí. Homeopatie zde má podporu od Světové zdravotnické organizace WHO. Proč? Protože v těchto zeměpisných šířkách si málokdo může dovolit zaplatit za lahvičku sirupu na kašel 6 dolarů, platí-li tu běžný rozpočet 1 dolar za den na celé živobytí. Je třeba mít po ruce něco levnějšího, co ale zároveň funguje. O čem pak ale výpady a kampaně proti homeopatii svědčí? O jiných než jen medicínských sporech. O finančním pozadí celé věci, o riziku konkurence. Nikoli o vědě 18. století a o molekule. Při bližším porozumění principům homeopatické léčby pozorujeme, jak může změnit i myšlení lidí, od stádního uznávání jediného správného řešení až po chápání širších souvislostí života. Čili od totality systému a reklamních manipulací až k osobní odpovědnosti a svobodě. Což by prospělo všem, a nejen těm, kteří mají moc a o ostatních rozhodují. Takže jak vidíte, homeopatická léčba může ve svém pozadí opravdu skrývat různé otazníky…

Více informací na www.mudrkarhan.cz

Vyšlo v časopise MIMINKO 4 2010

Zpět na Z ordinace pediatra

 

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Spolupráce s Českým rozhlasem

Časopis Děti a my

AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt