PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Letní problémy

Léto patří k nejoblíbenějším ročním obdobím, mimo jiné pro teplé počasí a možnost častého pobytu venku. Ze zdravotního hlediska však letní měsíce přinášejí specifická rizika. K volnému pohybu v přírodě patří více úrazů. K horkému počasí zase vyšší pravděpodobnost zažívacích obtíží. Stále častější jsou i nepříjemné lokální reakce po bodnutí hmyzem. Odpovídá dětská lékařka MUDr. Lenka Jeřábková, která má ordinaci v Úvalech:

Jak si poradit s odřeným kolenem nebo loktem?

Rána se musí vymýt a někdy i vyčistit od zbytků nečistot měkkým kartáčkem, poté vydesinfikovat. Když rána trochu zaschne, nejlépe se mi osvědčilo ji ještě ošetřit chirurgickou zelení, tzv. Novikovým roztokem , který lze v malém balení sehnat téměř v každé lékárně. Rána pak nemokvá a neomezuje dítě v dalších aktivitách. Čerstvé rány neošetřujeme zásypy, a to ani antibiotickými.

Jak správně ošetřit bodnutí včelou nebo vosou?

Většinou postačí opatrně vyjmout zbytek žihadla a ranku vydesinfikovat, popřípadě přiložit chladný obklad nebo Fenistil gel či homeopatickou mast Cicaderma. Maminky mají dosud zažité přikládání octových obkladů, tím samozřejmě nic nezkazí. Při rozsáhlejších reakcích je možno též přikládat obklady s tzv. Višněvského roztokem.

Jak odstranit klíště?

V žádném případě ho nenatíráme nějakou mastí, olejem nebo mýdlem, jak se tvrdilo dřív. Klíště se tak sice opravdu "udusí", ale zároveň vypustí do rány svůj střevní obsah, který může být infikovaný. Stačí klíště kývavým pohybem vyjmout pinzetou nebo speciálními kleštičkami. Dohady, zda klíště vytáčet po nebo proti směru hodinových ručiček, jsou celkem neopodstatněné, protože kusadla klíštěte nejsou šroubovice. Když se tak ale podaří, ať už jakýmkoliv směrem, klíště vytáhnout, proč ne. Po vyjmutí klíštěte ránu vydesinfikujeme, nejlépe desinfekcí s jodem, která i ničí případné zárodky boreliózy. A upozorňuji na důležitost prevence: Děti před pobytem v přírodě vhodně oblékáme a obouváme, chráníme repelenty, a po návratu je pokaždé dobře prohlédneme.

Co dělat v případě zažívací nevolnosti (průjmu, zvracení…)?

U průjmových onemocnění, ať již mají původ ve stravě, v létě např. z nedokonale propečeného grilovaného masa, nebo jsou původu virového, postupujeme stejně, zvláště pokud se přidá i zvracení. Začneme s asi tříhodinovou "čajovou pauzou", kdy podáváme - zpočátku po lžičkách - slabý chladný nejlépe neslazený černý čaj, neslazenou minerálku či iontové nápoje (např. Kulíšek, ORS 200, možno koupit v lékárně). Nepodáváme coca-colu ani jiné kolové nápoje. Odmítá-li dítě čaj hořký, přisladíme ho trochou hroznového cukru (Glukopur). Následně nabízíme suché rohlíky, suché brambory, vařenou mrkev, rozmačkaný banán, strouhané jablko. Později i vařené kuřecí nebo hovězí maso. Kojencům podáváme nemléčnou rýžovou kaši, kterou neředíme mlékem, nýbrž vodou. Děti často odmítají podání účinného léku k zastavení průjmu (Smecta), doporučuji ho zamíchat např. do rozmačkaného banánu, kde se její nepříjemná chuť trochu ztratí. S časovým odstupem po Smectě podáváme přípravky s obsahem Lactobacilů (Hylak, Enterol, Bifiform).

Jak ulevit dítěti, které se "spálí" na sluníčku?

Se "spálenými"dětmi se naštěstí díky osvětě již setkávám minimálně. Pokud k tomu přece jen dojde, radím ošetřit kůži přípravky s obsahem Pantenolu, E vitamínu. Na trhu jsou přípravky ve formě gelů i sprejů. A podáváme dostatek tekutin.

Existují nějaké typické letní "nemoci"? Mluví se např. o letních angínách…

Tzv. letní angíny mají stejné původce jako angíny, které děti trápí po zbytek roku, jejich nástup ale může být díku teplu, jež bakteriím svědčí, rychlejší. Přispívá k tomu také např. to, když děti, které jsou "rozpálené ze sluníčka", vypijí ledový nápoj nebo sní rychle zmrzlinu.

K létu patří také cestování. Máte jako dětská lékařka pro rodiče nějaká doporučení či omezení? Kam a jak cestovat s dětmi do tří let věku?

Každý rodič zná své dítě nejlépe. Některé prospí třeba i dlouhou cestu, s jiným může být i krátká cesta velký problém. Cestování s malým dítětem k moři a do vzdálených krajin s sebou přináší určitá omezení pro dítě i pro rodiče. Doporučuji zvážit, zda s malým dítětem nebude příjemnější a méně stresující pobyt někde u lesa v Čechách. Cestujete-li přece jen do zahraničí, doporučila bych očkování proti žloutence A. A to jak pro dítě, které lze očkovat již od 1 roku, tak pro rodiče.

Vyšlo v časopise Miminko 6 2010

Zpět na Z ordinace pediatra

 

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Spolupráce s Českým rozhlasem

Časopis Děti a my

AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt