PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Propichování uší u dětí

Náušnice jsou stále v módě. Než se ovšem rozhodneme pro tuto ozdobu u našich nejmenších, měli bychom mít některé důležité informace a případný zákrok propíchnutí uší dobře zvážit. Odpovídá dětská lékařka a akupunkturistka Eva Matoušková z Telče:

Jak často se v současné době setkáváte s přáním rodičů dát dítěti propíchnout uši už v miminkovském věku?

Většina rodičů nechává propíchnout uši svým dětem velmi brzy po narození. Jednoznačně převažují holčičky, občas se ale setkávám i s přáním propíchnout ucho chlapečkovi.

V jakém věku sama případné propíchnutí uší doporučujete?

Za optimální považuji věk kolem třetího měsíce, kdy už imunitní systém dítěte a přirozená kožní bariera začínají vyzrávat. Pro postup, který používám, je tou dobou lalůček právě tak velký, že se dá dobře uchopit, a není ještě příliš silný.

Jakým způsobem propíchnutí uší provádíte?

Používám jednorázovou injekční jehlu. Další možností je nastřelení náušnice, to ale u sebe v ordinaci neprovádím.

Dovolujete rodičům, aby byli při zákroku přítomni?

Ano, pokud chtějí, mohou být se svým dítětem.

Vybíráte nějak místo vpichu? Jak Vám napomáhají Vaše znalosti akupunktury?

Pokud jde o tradiční aplikaci, tedy doprostřed ušního lalůčku, jde o místo léty prověřené. Hlídám hlavně estetickou stránku - každé ucho je trochu jiné, od výraznějších lalůčků po drobounké, některé jsou neobvyklého tvaru nebo přisedlé. Přesto to vždy musí pěkně vypadat. Není bez zajímavosti, že v lalůčku - tomto "tradičním" místě vpichu - je poměrně málo akupunkturních bodů, a dá se jim snadno vyhnout. Aplikace do jiných míst ucha je už rizikovější, proto to nedělám moc často a ani ráda. Pokud už ano, řídím se hlavně zkušeností z akupunktury - odporem kůže a prokrvením lalůčku. Důležitým akupunkturním bodům se snažím vždy vyhnout

Hrozí při a po zákroku dítěti nějaké komplikace?

Zákrok probíhá bez komplikací a u většiny dětí se vpich během několika dnů zcela zahojí. Přesto se občas některému dítěti ucho hojí hůře. Občas se také vytvoří tzv. granulom - drobný zbytnělý útvar, lidově přezdívaný tuková bulka. Nedá se dopředu odhadnout, jak které dítě zareaguje. Osobně se domnívám, že granulom může být jedním z prvních projevů nesnášenlivosti kovů. Zlato pro výrobu šperků se totiž používá ve formě slitin se stříbrem, mědí, zinkem, palladiem či niklem, protože samotné ryzí zlato je příliš měkké, a šperky z něj zhotovené by se pro praktické použití nehodily. A právě posledně jmenovaný nikl nám v medicíně působí čím dál častější problémy - pacientů alergických na tento kov přibývá.

Jak se jako akupunkturistka díváte na dnešní módu propíchaných jiných částí těla?

Jsem jednoznačně proti. Vpichy a kov v nich narušují funkci akupunkturních drah a mění tok energie v daných místech s různými, často i pozdními následky. Proti jsou rovněž kolegové stomatologové, gynekologové či chirurgové, kteří pak napravují napáchané škody na zdraví. Já osobně jsem už několikrát řešila vážné infekční komplikace zejména po propíchnutí jazyka. Osobně proto provádím vpichy výhradně na uchu, a to pokud možno jen jeden na každém. Co se týká druhého až několikátého, znovu opakuji, že s výjimkou lalůčku je celé ucho hustě poseto účinnými body, takže jinde prakticky neexistuje vhodné místo pro vpich. Kromě toho je propíchnutí kterékoli jiné části než lalůčku spojeno s nevratným poškozením chrupavky ucha.

Na jaké otázky by měli rodiče sami sobě odpovědět, než dítěti dají/dovolí uši propíchnout? A na jaké např. teenageři nebo dospělí, kteří po zdobení v dírkách zatouží v pozdním věku?

V prvé řadě bychom si měli položit otázku, zda dítě bude vůbec náušnice chtít, až vyroste. Já sama jsem si nechala uši propíchnout ve 12 letech. To už jsem na rodiče naléhala a byla ochotná zatnout zuby a zákrok vydržet. Rodiče na mně toto rozhodnutí ponechali zcela záměrně… Rovněž bychom se měli snažit představit si, jaký bude estetický dojem z vpichu po letech, ve stáří. Nezapomínejme, že ucho je jediná část těla, která roste po celý život, a s tím se - v kombinaci s váhou kovu - samozřejmě mírně zvětšují i dírky pro náušnice. Mít celé ucho "procvakané" ve zralém věku rozhodně nemusí skýtat tak úchvatný pohled, jako náušnicemi lemovaný boltec teenagera.

Vyšlo v časopise Miminko 4/2009

Zpět na Z ordinace pediatra

 

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Spolupráce s Českým rozhlasem

Časopis Děti a my

AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt