PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

V parných dnech myslíme na ochranu před nemocemi z přehřátí

Z letních dní máme obvykle radost, když je ale horka příliš, není to ani příjemné, ani bezpečné. Zvláště opatrní musíme být na malé děti. Je nutné počítat s tím, že nebezpečný není jen bezprostřední pobyt na slunci, nýbrž i pobyt v uzavřených prostorách. Na otázky spojené s nebezpečím přemíry slunce a tepla odpovídá dětská lékařka Marcela Hudečková, která má ordinaci v Praze 9 - Letňanech:

Pro nemoci z horka používáme názvů úžeh nebo úpal. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Úžeh je tzv. sluneční úpal - jde o přehřátí organizmu působením přímého slunečního záření. Úpal je přehřátí organizmu působením vysoké okolní teploty, jež vede k poruše termoregulace a ztrátě tělesné vody. Úžeh tedy hrozí po dlouhém pobytu na slunci a úpal např. při dlouhém pobytu v autě nebo při letních koncertech či sportovních akcích ve velkých halách, zkrátka všude tam, kde není možné se průběžně ochlazovat a přijímat tekutiny.

Jaké jsou typické příznaky obou onemocnění?

U obou typů přehřátí organizmu je typickým příznakem vysoká teplota nezřídka přesahující 40 stupňů Celsia a dále úporná bolest hlavy, která bývá spojena s nevolností a někdy i se zvracením. Tento stav může pokračovat až do bezvědomí a šoku organizmu. U úžehu potíže někdy nastupují se zpožděním, tedy až za určitou dobu po pobytu na slunci.

Liší se míra nebezpečí podle věku dítěte?

Čím menší dítě, tím větší nebezpečí přehřátí organizmu. Vůbec nejohroženější jsou kojenci, protože ti nemají ještě rozvinuté termoregulační mechanizmy. Snadno u nich dochází ke ztrátám vody i minerálů a hrozí rozvrat vnitřní rovnováhy organizmu i rozvoj šoku.

Mohou nemoci z horka způsobit trvalé následky?

Trvalé následky při těžkém průběhu úžehu nebo úpalu jsou bohužel možné - jde hlavně o neurologické komplikace.

Jak poskytujeme bezprostřední první pomoc, než se dítě dostane k lékaři?

Především odstraníme působení tepla. Postiženého umístíme do chladného stinného prostředí, přiměřeně ochlazujeme jeho organizmus a doplňujeme tekutiny.

Jak probíhá léčba?

Léčba spočívá v dalším ochlazování organizmu, např. koupelí ve vlažné vodě, otíráním studenou vodou a pod. Při horečce podáváme antipyretika, doplňujeme ztrátu minerálů a solí a snažíme se zabránit rozvoji šoku.

Jak vypadá potřebná prevence?

Prevencí je především opatrnost. Omezujeme pobyt na přímém slunci, za parných dní vyhledáváme spíše klidové aktivity, dbáme na dostatek tekutin, ochlazujeme organizmus správným oblečením a nezapomínáme na pokrývku hlavy.

Vyšlo v časopise MIMINKO 7-8/2008

Zpět na Z ordinace pediatra

 

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Spolupráce s Českým rozhlasem

Časopis Děti a my

AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt