PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Je menstruace zbytečná?

Hans Uwe Feldmann, Regina Stolzenberg, Německo

Podle současných výzkumů si ve vyspělých společnostech zhruba 40% žen v plodném věku přeje, aby se mohly zbavit pravidelného měsíčního krvácení. Vyplývá to např. i z výsledků ankety institutu EMNID v Bielefeldu (Německo). Ženy stále méně věří na "očistnou moc" pravidelné měsíční ztráty krve. Ve Spojených státech v současnosti probíhají pokusy s novými hormonálními preparáty, pomocí nichž lze třináct menstruací ročně snížit na pouhé čtyři. I řada lékařů tvrdí, že měsíční krvácení je v dnešní době již zbytečným a de facto nezdravým civilizačním fenoménem. Počet 450 menstruací, které běžná "moderní žena" v průměru za svůj život prodělá, je údajně nepoměrně velký v protikladu k přibližně stovce menstruací, jež prodělaly příslušnice dávných přírodních národů. Jiní odborníci ovšem trvají na tom, že význam menstruace se nemění a že by si dnešní ženy měly dobře rozmyslet, než svůj přirozený cyklus nechají rozbít působením moderních medicínských preparátů. Čtenářům Aperia přinášíme pro inspiraci názory zastánců obou protikladných pohledů:

ANO

Každoměsíční menstruace je civilizačním fenoménem. V přírodě je normální těhotenství, po kterém v dávno minulých dobách lidstva následovaly asi čtyři roky kojení. Žena po tu dobu neměla ani ovulaci ani s tím spojené menstruační krvácení. Po dlouhou historickou dobu trval tedy reprodukční cyklus Homo sapiens velmi pravděpodobně čtyři až pět let.

Dnešní přípravky pro prevenci ovulace, především mikropilulka, napodobují biologicky předprogramovanou, několikaletou dobu kojení. To znamená, že se všechny specificky ženské tkáně a orgány přepnou do "úsporného režimu" a nejsou nepřirozeně bičovány (až třináctkrát ročně) k maximálnímu výkonu. Vlivem hormonální antikoncepce se téměř "vypne" takzvaný menstruační cyklus a v rámci antikoncepční léčby se nepřetržitým působením gestagenu dosahuje trvale stabilního poměru pohlavních steroidů. Tím lze, kromě bezpečné ochrany proti početí, zmírnit i takzvaný premenstruační syndrom. Kromě toho téměř permanentní příjem gestagenu chrání před četnými onemocněními (například před rakovinou endometria a vaječníků). Každoměsíční krvácení nastává při užívání antikoncepce pouze proto, že po 21 dnech užívání léku, který brání ovulaci, nastává sedmidenní pauza, kdy je přísun hormonu na krátkou dobu přerušen.

Účinek moderní pilulky, která dlouhodobě a stabilně brání krvácení, je podobný účinku kojení v dřívějších dobách. Z toho znovu plyne: přestávky v užívání pilulky jsou zcela zbytečné a nejsou žádným přínosem, jsou spojené pouze se ztrátami krve a železa a s obtížemi a problémy. Kromě toho lze dokázat, že nepřerušované užívání nijak nesnižuje farmakologickou nebo antikoncepční bezpečnost a spolehlivost mikropilulky, nýbrž naopak ji zvyšuje. Omezena není ani fertilita v pozdějším věku, nýbrž zůstává zachována déle. Proč tomu tak je, lze snadno vysvětlit tím, že se vlastní přirozenost dnešních lidí za relativně krátkou dobu historie civilizace nezměnila.

Hans Uwe Feldmann - Autor je gynekolog a porodník. Vedle všeobecné praxe v oboru prenatální medicíny a endokrinologie se rovněž angažuje za zájmy své profese. Už 35 let působí také jako medicínský žurnalista a v současnosti je šéfredaktorem a vydavatelem známého německého gynekologického časopisu.

NE

My ženy jsme považovány za krásnější pohlaví. Jsme odolnější než muži, vydržíme dvojnásobnou až trojnásobnou zátěž a žijeme déle. Něco je ale asi špatně, protože muži jako módní tvůrci, chirurgové a výzkumníci hormonů na nás neustále chtějí něco vylepšovat. Nyní přišli s dalším návrhem: zrušením menstruace. Menstruace dnes údajně obtěžuje většinu žen a je snad dokonce i nepřirozená. Prý je pochybným doprovodným jevem naší civilizace. Někteří vědci tvrdí, že naše pramatky pravidelnou menstruaci nejspíš vůbec neznaly.

Domnívám se, že menstruace byla již v podstatě odstraněna zavedením antikoncepční pilulky. Při vynalézání pilulky vědci stanovili 28-denní cyklus víceméně náhodně. Pauza v užívání pilulky a s ní spojený únik krve z organizmu má s očistnou menstruací společného asi tolik jako čerstvě natrhaná rajská jablíčka s koupeným kečupem. Potlačením krvácení se ženský, cyklický princip života s konečnou platností podřizuje lineárnímu mužskému životnímu stylu.

Skutečnost, že spousta žen dnes menstruaci považuje za obtížnou záležitost, je podmíněna společensky. Mladým ženám není dopřáno, aby vlastní menstruaci poznaly z pozitivní stránky, aby se s ní v klidu vypořádaly a vytvořily si vlastní strategii chování, když nastane. Svobodnou volbu mají, jenom když se nabízejí alternativy. Menstruační cyklus je součástí ženského biorytmu. Tvrzení, že slouží pouze pro lidskou reprodukci, je pouhým tvrzením, navíc neprokázaným. Jeho potenciál není zdaleka popsán a prozkoumán.

Složení a variabilita hormonů u obou pohlaví jsou výrazem osobnosti a hormonálních hladin. Lidé se jeden od druhého velmi liší a liší se i jejich hormonální hladiny. Jak to asi na jednotlivé ženy působí, když jsou jich miliony ovlivňovány zcela stejnými chemickými impulzy?

Nemálo žen trpí četnými vedlejšími účinky pilulky podávané v dnes běžném dávkování. Dlouhodobé účinky trvalého užívání pilulky na metabolismus zdaleka nejsou prozkoumané. Ženy, které je pravidelně užívají, by měly vědět, že se tak dobrovolně účastní rozsáhlé, novodobé klinické studie s nejistým koncem. I proto považuji spor o zrušení menstruace za hodný zamyšlení.

Regina Stolzenberg - Autorka je socioložka medicíny a spisovatelka. Má dlouholeté zkušenosti z gynekologického prostředí, je mluvčí zastřešujícího svazu německých gynekologických center. Je spoluzakladatelkou Iniciativy pro rakovinu prsu v Berlíně a členkou německé Vědecké rady pracovní skupiny pro péči o ženu v medicíně, psychoterapii a společnosti.

Převzato z časopisu Deutsche Hebammenzitschrift 8/2002 s laskavým svolením redakce. Vyšlo v časopise Aperio II/2004.

Zpět na překlady

 

Blog Evy Labusové

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Hovory o vztazích v ČRo 6

Časopis Děti a my



AZ RODINA.cz
– informační portál
(nejen) pro rodiče
AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt