PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Tipy pro maminky, které mají rodit v létě

Není to ideální - vaše bříško už je obrovské, horké dny se táhnou, po nocích se nedá spát. Utěšuje vás snad jen to, že díky letnímu termínu bude za rok vaše dítě zkoušet první krůčky na zeleném trávníčku a při slunečním svitu. Naštěstí existuje celá řada doporučení, která vám poslední dny před porodem mohou zpříjemnit…

Procházka ranní rosou

Budíte se ráno brzy a už nemůžete spát? Pokud je to jen trochu možné, vyjděte ven a projděte se bosýma nohama v trávníku. Jde o ideální způsob, jak se osvěžit. Trénování "chodci v rose" se nebrání ani speciálním cvikům - chůzi na špičkách i patách, protahování klenby apod. Pokud vám nohy prochladnou, dopřejte jim pak doma na závěr teplou sprchu a bavlněné ponožky.

Lázně v písku

Do lavoru nebo plastové nádoby na terase nebo balkóně si nechte přivézt jemný písek a ve volných chvílích do něho nořte ruce i nohy. Provádějte všechny možné pohyby. Podpoříte prokrvení a energizujete akupresurní body. Pokud vám otékají prsty u rukou, naberte si plné dlaně písku, převalujte jeho zrnka mezi prsty, nechte písek volně protékat. Příjemné a uklidňující je se pískem i jen tak prohrabovat.

Nohy nahoru!

Krevní oběh je v pokročilém těhotenství zpomalen. Zvláště pokud jsou nohy ve svislé poloze, nemůže se "svalová pumpa", která za normálních okolností pomáhá vracet krev z dolních končetin k srdci, dost dobře uplatnit. Hydrostatický tlak neúměrně zatěžuje žilní stěny. Do dolních končetin tak snadno natéká více krve, než kolik je odváděno, a vzniká otok. Kdykoliv to je možné, dávejte si nohy do vyvýšené polohy. Vhodné je i zalehnout na zem a nohy opřít o stěnu. Můžete zkusit i prostý cvik - každou nohou po zdi dle svých sil opisovat půlkruhy. To vás probere z letargie!

Pobývejte v (přiměřeném) chladu

Během těhotenství projde vaším krevním oběhem denně až o dva litry krve více než normálně. I proto je zcela běžné, že máte poněkud vyšší tělesnou teplotu - při zvýšení o 0,3 až 0,5 stupňů Celsia si nemusíte dělat starost. Zatímco v zimě si zvýšené teploty nastávající maminky ani nevšimnou, v létě bývá obtížná, ochlazování proto přijde vhod. Ideálně k němu dochází přes nohy - koupejte si je v chladné vodě, ne ale v ledové. Ideálně poslouží malé umyvadélko pod stolem nebo u pohovky doma, a jakýkoliv zdroj čisté vody venku.

Bez klobouku ani krok

Touha chodit po obchodech a kupovat nové oblečení vás v těchto dnech asi opustila. Výjimkou může být výběr letního klobouku. Měl by mít širokou krempu - ochrání vás před sluncem a kromě toho opticky zmenší vaše bříško. Přímému slunci se rozhodně vyhýbejte, v těhotenství máte vyšší sklon k vytváření pigmentových skvrn. I pod kloboukem a lehkými šaty užívejte ochranné krémy, minimálně UVF 20.

Kávu raději ne, zato Kneippovo presso osvěží!

Doporučujeme pro obzvlášť horké dny: Popolední únava je v nich velmi pochopitelná, po kávě vás ale asi bude pálit žáha, a stejně vás to patřičně neprobere. Tohle vás nakopne spolehlivě: Napusťte si umyvadlo chladnou (ne ledovou) vodou a ponořte do ní paže až po lokty. Vydržte aspoň 30 sekund, na chvilku ven, a znovu do vody. Opakujte asi 10x. Neotírejte se ručníkem, ale nechte kůži uschnout.

Vnitřní světlo

Asi od 30. týdne těhotenství začíná miminko otevírat oči a vnímat rozdíly světelnosti. Do dělohy k němu běžně pronikají jen asi 3% světla, pokud ale svítí sluníčko, světla i u miminka přibude, jako by se navíc rozsvítila jemná lampa. Pokud máte chuť odhalit na sluníčku své břicho, věnujte opět pozornost ochraně před slunečnímu paprsky, UVF aspoň 30 a jenom na chvilku!

Sprchování? Jak je libo!

Čím je bříško větší, tím více si sprchu oblíbíte. Je to báječná a rychlá možnost, jak se osvěžit. Pro ochlazení nejlépe poslouží vlažná voda (při příliš studené se záhy po osprchování prudce opotíte). A prosíme - oparně s kosmetickými přípravky i s otíráním. Sprchový gel použijte nanejvýš jednou denně a lepší než tření ručníkem je "otupování", případně přirozené uschnutí na vzduchu. Následné nakrémování udělá dobře hlavně napjatému bříšku, zbytek těla možná uvítá spíš jen postříkání voňavými toaletními vodami nebo speciální pudr.

Len a levandule

Je sice dražší, ale v době letního těhotenství neocenitelné: lněné povlečení Len je hladký a zároveň chladivý, určitě si tuto látku dopřejte aspoň pod hlavu. Barvu pro povlečení doporučujeme bledě modrou - lahodí oku, zklidňuje i ochlazuje. Velké zpříjemnění nabízí aroma levandule. Kupte si čistý přírodní levandulový olejíček, nakapejte několik kapek do misky s vodou a nechte odpařovat. Váš domov se promění v malou oázu…

Vyšlo v časopise Rodiče 6/2009, upraveno podle německé verze časopisu Eltern

Zpět na překlady

 

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Spolupráce s Českým rozhlasem

Časopis Děti a my

AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt