PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Návrat ženského těla po porodu do "normálu":
Antikoncepce

Jakmile partnerský pár po porodu obnoví svůj sexuální život, hledá, nechce-li další dítě, spolehlivou antikoncepci. A to i v případě, že se ženě ještě nevrátila pravidelná menstruace. Odpovídá registrovaná porodní asistentka a lektorka předporodní přípravy Lenka Sosnovcová z Fakultní nemocnice Plzeň:

Nakolik spolehlivou antikoncepcí je plné kojení?

Kojení je v přirozená hormonální antikoncepce. Návrat ovulace a menstruace závisí totiž právě na laktaci, která ovlivňuje hormonální hladiny v krvi ženy. Hladiny prolaktinu, které jsou stimulovány drážděním prsních bradavek ústy dítěte, mají antikoncepční účinek. Sání mléka tlumí činnost center v mezimozku, která řídí vaječník. Pro antikoncepční účinek kojení musí být ale striktně splněny tyto podmínky: Žena musí plně kojit, nejdelší intervaly mezi dvěma kojeními nesmí přesáhnout 6 hodin v noci a 4 hodiny přes den (počítáno od začátku jednoho kojení k druhému). Dítě musí být výlučně kojeno, nesmí mu být podávána žádná jiná strava ani tekutiny. Dítě nesaje dudlík, palec ani z lahve. A matka dosud neměla měsíčky. Pokud jsou tyto podmínky splněny, lze kojení považovat za poměrně spolehlivou antikoncepci, ale pouze v prvních 6 měsících po porodu. Jakmile od porodu uplyne více než 6 měsíců a objeví se menstruace, antikoncepční účinek kojení mizí nebo je velmi nespolehlivý.

Lze podle nějakých symptomů odhadnout, kdy může žena po porodu menstruaci opět čekat? A bude měsíční krvácení ihned pravidelné?

Návrat menstruačního krvácení je velmi individuální. K první menstruaci u některých žen dochází už v průběhu končícího šestinedělí a u jiných třeba až po mnoha měsících. Pokud žena pravidelně kojí, může k návratu ovulace a pravidelné menstruace dojít dokonce až po úplném ukončení kojení. Nepravidelnosti menstruace po porodu jsou možné a vyskytují se především na počátku jejího nástupu.

Pokud si žena nepřeje další děti, jaká forma antikoncepce je pro ni nejvhodnější, pokud ještě kojí?

Dnes máme k dispozici mnoho antikoncepčních metod. Volba záleží na ženě a na jejím partnerovi. Je třeba rozhodnout se pro takovou metodu, která je nejbližší jejich osobním potřebám a názorovým přesvědčením. Při výběru je třeba brát v úvahu mnoho faktorů jako je spolehlivost, bezpečnost, možné vedlejší účinky, plánování dalšího těhotenství, zdravotní stav ženy atd. Na antikoncepční účinek kojení je lepší se v podmínkách naší západní kultury příliš nespoléhat. Žena si může zvolit mezi metodami přirozenými (např. přirozené plánování rodičovství či přerušovaná soulož), nehormonálními (např. kondom, nitroděložní tělísko - lze zavést po šestinědělí, nebo spermicidy - čípky, gely), hormonálními (např. progestinové pilulky, nitroděložní tělísko) až po radikální, nezvratnou operativní metodu antikoncepce, kterou je sterilizace. Při kontrole po šestinedělí je vhodné poradit se s gynekologem nebo porodní asistentkou, kteří posoudí vhodnost výběru antikoncepce a individuálně každé ženě poskytnou radu a doporučení tak, aby použití antikoncepční metody bylo pro ni co nejvýhodnější.

Pokud si žena naopak brzy přeje další dítě, máte doporučení, s jakým časovým odstupem je vhodné se o otěhotnění znovu pokusit?

Po ukončení šestinedělí je možné začít znovu sexuálně žít. Je třeba brát v úvahu možný přirozený antikoncepční účinek kojení, který bezpochyby svědčí i zotavení ženy po porodu. Těhotenství následující velmi krátce po sobě představují pro organismus ženy velkou zátěž, ale důležité jsou především také pocity ženy a její kondice. Mnoho žen porodilo své děti v krátkém odstupu a pochvalují si, že sourozenci tak mají k sobě velmi blízko a malým věkovým odstupem dětí se také usnadňuje návrat do zaměstnání. Je to ale opět velmi individuální.

Jak dlouho v průměru trvá, než je ženské tělo po porodu opět "v normálu"?

Těhotenství a porod ženu promění na těle i na duchu. Nic už nebude stejné jako před otěhotněním, jde ale o pozitivní proces související se zráním osobnosti. V průběhu devíti měsíců těhotenství se tělo pozvolna měnilo. Přestože po porodu k největším změnám "zpět" dochází už v šestinedělí, zdaleka ne všechny během tohoto období odezní. Co se těla týká, je třeba mu po porodu dopřát několik měsíců čas na rekonvalescenci, aby nabylo nové rovnováhy, srovnalo příjem a výdej energie a dostalo se do kondice. Tělo ženy zkrátka těhotenstvím a porodem získává jiné, mateřské, tvary. Je součástí odvěké ženské moudrosti tohle mateřské tělo přijmout a vhodnou péčí, stravou a cvičením ho udržovat v kráse a zdraví. Obojí přece vychází především z našeho nitra.

Vyšlo v časopise Miminko 7-8 /2010

Zpět k radám a postřehům

 

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Spolupráce s Českým rozhlasem

Časopis Děti a my

AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt