PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Trápí vás strie?

Lidská kůže je elastická. Do značné míry vydrží napětí i změny objemu, které se objevují s náhlou změnou hmotnosti nebo s hormonálními změnami, typickými např. pro období těhotenství. Je-li však "napínání" příliš silné, elastická vlákna pod povrchem kůže nedokážou dostatečně odolat a prasknou. Výsledkem jsou tzv. strie - noční můra mnoha těhotných žen. Jak strie vznikají a jak se proti nim bránit? Odpovídá dermatoložka MUDr. Sylva Zajícová, která působí v Ostravě a Praze:

Co jsou strie?

Strie neboli pajizévky jsou projevem atrofie - ztenčení kůže. Jedná se o souběžně probíhající linie různé velikosti, které vznikají kolmo na směr tahu, jež kůži rozpíná. Mívají nejprve červenofialovou barvu a objevují se lehce nad povrchem kůže. Postupně ale přecházejí v bělavé vkleslé pruhy se svraštělým povrchem a ztenčelou kůží.

Typickým rizikovým obdobím pro vznik strií je těhotenství. Jsou jimi ohroženy všechny těhotné ženy?

Nejsou. Některým ženám v tomto smyslu těhotenství vůbec neublíží. Přesto ale období těhotenství představuje z hlediska strií ohrožení, a to nejvíce v třetím trimestru, kdy kůže už nedokáže zvládnout tempo nárůstu hmotnosti zvětšujícího se bříška, a proto postupně vznikají prasklinky. Strie nevznikají pouze v dolní části břicha, nýbrž všude, kde se kůže napíná. Postižena bývá i horní část stehen, hýždě či prsa. Záleží na elasticitě vláken v kůži, na preventivních opatřeních v promazávání kůže a svůj podíl má samozřejmě i genetika.

Dá se předem odhadnout, kdo bude mít k tvorbě strií největší sklony?

Nelze předem s jistotou určit, komu se strie vytvoří a komu ne. Mezi hlavní příčiny ale patří dědičnost. Pokud má někdo geneticky dané předpoklady a v rodině se strie již vyskytují, budou se zřejmě dotyčnému, resp. dotyčné, tvořit ve větší míře. Svou roli hrají i hormonální změny, a to zvláště v pubertě, v těhotenství a při laktaci. Dalším faktorem je užívání některých hormonálních léků a preparátů, např. anabolických steroidů, kortikoidů apod. Jejich působením se kůže ztenčuje a tvorba kolagenu je omezena. V neposlední řadě mají na vznik strií velký vliv mají stravovací návyky. I když i tady platí, že někteří lidé jsou sice obézní, a strie se jim netvoří, zatímco jiní jimi trpí. Je to způsobeno rychlosti tloustnutí. Ten, kdo přibere hodně kil navíc v krátké době, je ohrožen více než ten, kdo tloustne pomalu.

Je pravda, že u někoho mohou strie přejít v celulitidu?

Strie a celulitida mají společného to, že patří mezi nejobávanější změny kůže. Vzájemná souvislost mezi nimi ale není. Strie, jak jsem už řekla, vznikají ztenčením kůže v pruzích, kdežto celulitida je způsobená nerovnováhou v činnosti tukových buněk. Ale bohužel nás může postihnout obojí zároveň, a často tomu tak skutečně je. (Poznámka redakce: Celulitidě jsme se podrobně věnovali v minulém čísle našeho časopisu.)

Lze striím předcházet?

Jediné řešení, jak se striím zkusit preventivně bránit, je pravidelné používání vhodných krémů. Krém aplikujeme od prvních měsíců těhotenství 1x až 2x denně lehkou masáží na pokožku břicha, hýždí, stehen a prsou. Masáž zlepší prokrvení kůže i vstřebávání účinné látky. Prsa se samozřejmě musí mazat i po porodu, kdy dochází k laktaci a ona se ještě zvětší. Vhodný je rovněž dostatečný přísun tekutin, správná životospráva, pomalé přibývání na váze a pozvolné posilování.

Kdo, kromě těhotných žen, je striemi nejvíc ohrožen?

Ohroženi jsou i mladí lidé, pokud příliš rychle rostou. Vznikají jim strie jako příčné proužky na zádech a v bederní krajině. Muži si mohou strie zase vytvořit při dramatickém ztloustnutí nebo při rychlém nárůstu svalové hmoty při intenzivním posilování. Pokud berou anabolické steroidy, aby výrazně podpořili zvětšení svých svalů, pak skutečně zároveň zvyšují i riziko vzniku nehezkých strií.

Pokud už strie vzniknou, lze je nějak kosmeticky či operativně mírnit či dokonce odstranit?

Přestože strie časem vyblednou a získají méně nápadný perleťově lesklý vzhled, zůstávají bohužel stálým kosmetickým problémem, jehož závažnost se odvíjí od rozsahu poškozené kůže. Zatím nikde na světě neexistuje způsob, jakým by bylo možné strie úplně vyléčit. Kůže už je trvale poškozena. Pajizévky tedy nikdy nezmizí, postupem času jsou však stále méně nápadné. Jednou z korektivních možností je mikrodermabraze prováděná dermatologem, kdy dochází k jemnému zbrousení kůže. Mezi moderní způsob korekce strií patří také ošetření laserem. Hned při vzniku strií můžeme využít biostimulační laser, jehož opakované zákroky napomohou tomu, aby strie rychleji zbělaly a nebyly tak červené a hluboké. Na výrazně červené strie využíváme zase jiný typ laseru, který skoaguluje cévní zásobení v pajizévce a urychlí její vyblednutí.

MUDr. Sylva Zajícová
Absolvovala Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, získala specializaci v oboru dětského lékařství. Nyní dokončuje specializační přípravu k atestaci z kožního lékařství. Absolvovala specializační lymfologický kurz a certifikované kurzy v oblasti korektivní a estetické dermatologie (aplikace botulotoxinu, výplňových materiálů, chemický peeling a laseroterapie). Působí v soukromé kožní ordinaci (www.zdravakuze.cz) a také na Dermatovenerologické klinice 3. LF UK, FN Královské Vinohrady v Praze. Pravidelně přednáší na odborných lékařských konferencích.

Vyšlo v časopise Děti a my 10 2010

Zpět na seznam rozhovorů

 

Blog Evy Labusové

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Hovory o vztazích v ČRo 6

Časopis Děti a myAZ RODINA.cz
– informační portál
(nejen) pro rodiče
AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt