PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Rozhovor s Vlastou Jiráskovou
o nové knize "Průvodce kojením"

Úspěšné kojení přispívá k prosperitě všech členů rodiny

Nakladatelství Argo nedávno obohatilo rodičovskou literaturu publikací z dílny u nás dobře známé americké porodní asistentky Iny May Gaskinové. Český překlad spolu s dcerou Annou připravila laktační poradkyně Vlasta Jirásková, která u příležitosti slavnostního uvedení knihy na trh poskytla Rodičům následující rozhovor:

Proč je kojení tak důležité?

Protože má mnoho zdravotních i psychologických výhod pro dítě i pro matku. Kojené děti bývají všeobecně zdravější jak v době kojení, tak v budoucnu. Kojení je zdravé také pro ženy - předchází poporodnímu krvácení, pomáhá zavinout dělohu po porodu a z dlouhodobého hlediska předchází např. rakovině reprodukčních orgánů, zánětům ledvin, anémii a osteoporóze. Především má ale dalekosáhlý význam i v tom, že výrazně přispívá ke vzájemné pevné vazbě, k tzv. přilnutí či bondingu, mezi matkou a dítětem. U dítěte zároveň uspokojuje nutriční a emoční potřeby a ženám usnadňuje mateřství - mateřské mléko je vždy připraveno k okamžitému použití, nepředstavuje žádnou finanční zátěž, díky prolaktinu a oxytocinu bývají kojící ženy spíše klidné a plny lásky, což je příjemné pro všechny členy rodiny. Kojení zkrátka podstatně přispívá k vývoji spokojených, vyrovnaných a citlivých lidí.

Ač víme, že se dnes podpoře kojení věnuje značná pozornost a většina žen kojit chce, mnoho jich nakonec přesto nekojí nebo přestává kojit předčasně. Co je příčinou?

Především je třeba zdůraznit, že kojení - zejména na počátku - vyžaduje opravdu hodně trpělivosti a času. Toho se v uspěchané současnosti mnohdy nedostává, a to i na straně těch, kteří mají ženy podporovat, zdravotníků. Snadná dostupnost umělé výživy a častá reklama na ni je jistě také důvodem, proč v půl roce věku je v ČR plně kojeno už jen 18 % a s dokrmem pouze 37% miminek. Opakovaně se setkávám s tím, že ženy o kojení nemají dostatek kvalitních informací. A onen dostatek podpory. Což je základ.

Co doporučit ženám, které mají pocit, že ve svém nejbližším okolí pro kojení svého miminka dostatečnou podporu nemají?

Velmi povzbudivé jsou kontakty se ženami, které samy děti úspěšně kojí nebo kojily. U spokojených matek, které si mateřství a kojení užívají, najdou mladé maminky nejlepší inspiraci. Podporu lze hledat u laktační poradkyně, duly nebo samostatné porodní asistentky. Doporučuji též zjistit, jaká je atmosféra v blízkém mateřském nebo rodinném centru a v případě nutnosti vyhledat takové, kde se budete cítit dobře, kde najdete podporu pro svůj způsob rodičovství. Doporučuji stránky www.rodina.cz/LLL, www.kojeni.cz, z knih Všechno o kojení, Miminko a samozřejmě novou publikaci Průvodce kojením od Iny May Gaskinové.

Čím je tato zahraniční kniha přínosná pro české maminky?

Průvodce kojením je nabitý kvalitními informacemi. Autorka svá tvrzení dokládá četnými výzkumy a bohatě ilustruje příklady z praxe. Kniha je napsaná čtivě, s láskou k dětem, k matkám, k rodinám. Doporučuji začít Průvodce číst už před porodem, a to také kvůli informacím o souvislostech mezi porodem a kojením. Vracet se ke knize můžete ve všech fázích kojení - od počátků po odstavování, přes případné problémy nebo nemoci, či v případě nástupu do práce. Ina May Gaskin píše s pochopením pro všechny možné situace a vstřícnou podporu tu najdou opravdu všichni.

Ina May celý život pracuje mimo nemocniční zařízení (více na http://www.thefarm.org/). Jak její kniha zapadá do kontextu současných dohadů o příští podobě porodnických služeb v naší zemi?

Centrum porodní asistence, které Ina May přes 40 let vede, nepopiratelně dosahuje jedinečných, vynikajících porodních výsledků, jimž se diví i lékaři. Však za svou celoživotní práci ve prospěch fyzického a psychického zdraví žen a dětí na konci roku 2011 byla oceněna prestižní mezinárodní cenou Right Livelihood Award, o níž se mluví jako o Alternativní Nobelově ceně. Není rozhodující, kde žena rodí, ale jak poskytovatelé porodních služeb rozumějí porodnímu procesu a tělu žen. Všichni, kdo u porodů nějak pomáhají, by měli někdy zažít ten rozdíl, jaké to je, když ženy rodí z vlastní síly, bez rušivých zásahů. Ina May říká, že domácí porody jsou v tomto ohledu skvělou inspirací právě i pro lékaře a porodní asistentky, kteří pracují v porodnicích. Také připomíná, že vyspělost země se dá měřit mírou úcty k právu rodiček na porod dle jejich potřeb, ať už porod probíhá v nemocnici nebo doma. Tohle si v ČR potřebujeme uvědomit. Poznatky Iny May jistě mohou pomoci otevřít oči i mnoha lidem u nás.

Čím překlad knihy obohatil při šíři tvých znalostí tebe osobně?

Všechny knihy IMG čtu s nadšením, miluji její příměry mezi člověkem a živočišnou říší, její unikátní historky. Těch je i Průvodce plný. Kromě řešení některých komplikací s kojením mě mimo mnoho dalšího zaujalo např. doporučení, aby si ženy diabetičky na konci těhotenství připravily zásobu svého odstříkaného kolostra. To by se mělo miminku dávat v pravidelných intervalech po narození, a tím se vyhnout dokrmování. Po přečtení knihy jsem si také začala přát podívat se do Osla do Vigelandova parku... Víc už ale neprozrazujme, dopřejme čtenářkám a čtenářům radost z vlastního objevování této úžasné knihy.

Mgr. Vlasta Jirásková je matka dvou dětí (23 a 18 let), je lektorka přípravy na narození dítěte a rodičovství, certifikovaná dula ČAD a DONA, laktační poradkyně, spoluzakladatelka České asociace dul. Publikuje články s rodičovskou tematikou, přeložila knihy Průvodce kojením, Porod s dulou a další texty. Více na www.porody.net

Vyšlo v časopise Rodiče 5/2012

Zpět na seznam rozhovorů

 

Blog Evy Labusové

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Hovory o vztazích v ČRo 6

Časopis Děti a myAZ RODINA.cz
– informační portál
(nejen) pro rodiče
AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt